ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ,ΜΕΡΑ-ΝΥΧΤΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

Η έννοια του χρόνου είναι μια δύσκολη κι αφηρημένη έννοια για να γίνει κατανοητή στα παιδιά του νηπιαγωγείου.
Ξεκινήσαμε μιλώντας για την αλλαγή των εποχών.

Οι άνθρωποι δε γνώριζαν πάντα αυτά που ξέρουμε εμείς σήμερα για τον κόσμο μας. Οι εναλλαγές των εποχών και η αναγέννηση στη φύση ήταν κάτι που προσπάθησαν όλοι οι λαοί του κόσμου να εξηγήσουν με διαφορετικό τρόπο . Οι αρχαίοι Έλληνες  δημιούργησαν ένα μύθο, για να εξηγήσουν αυτό το φυσικό φαινόμενο : το μύθο της Περσεφόνης.

ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ

Ίσως κάποιο από εσάς να έχετε ακούσει ότι όλα στη ζωή είναι κύκλος… Ας φέρουμε για παράδειγμα τον Κύκλο του Νερού που ήδη έχουμε επεξεργαστεί με τους μαθητές μας. Το νερό, μοιραία, θα καταλήξει στο σημείο απ’ όπου άρχισε… Ως κύκλος όμως θα μπορούσε να μεταφραστεί η (ελπίζουμε) παντοτινή διαδοχή της μέρας με τη νύχτα

1708070195634

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΦΙΛΟΖΩΙΑΣ

1706770013736 1

Στα πλαίσια του προγράμματος “οι φίλοι μας τα ζώα ” που υλοποιήσαμε στα εργαστήρια δεξιoτήτων τα παιδιά συμμετέχουν στον πανελλήνιο διαγωνισμό φιλοζωίας  “Συμβιώνοντας με τα ζώα”. Με ατομικές δημιουργίες προσπάθησαν να αποδώσουν μέσα απο την ζωγραφική το υπέροχο πίνακα της Μary Cassel “Sara holding a cat”. Περιμένουμε με ανυπομονησία τα αποτελέσματα!

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ

1707204155012              1707207146170

1707207146153 1

Τα παιδιά παρακολούθησαν ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα με αφορμή τους πίνακες μεγάλων ζωγράφων όπως ο Ιακωβίδης ,ο Γύζης και ο Λύτρας, με θέμα «Ψάξε να βρεις παιδάκια σαν κι εμένα». Είχαμε την ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με πίνακες ζωγραφικής των κορυφαίων ζωγράφων. Μέσα από την περιήγηση , γίναμε μικροί εξερευνητές και βρήκαμε τις λεπτομέρειες στους πίνακες, μάθαμε  να παρατηρούμε και να ξεκλειδώνουμε τα μυστικά τους. Ακονίσαμε τη φαντασία μας, φτιάξαμε  ιστορίες, ξεχωρίσαμε τα θέματα των έργων και  παρατηρήσαμε  κόλπα των ζωγράφων ,πήραμε έμπνευση για τις δικές μας ζωγραφιές. Προσπαθήσαμε να  διακρίνουμε  τις διαφορετικές τεχνικές και τους τρόπους δημιουργίας των έργων τέχνης και να κατανοήσουμε  ένα μέρος της ιστορίας τους.

Επίσκεψη του Μουσείου Πειραμάτων με θέμα δράσης τον “Κύκλο του Νερού”

20231129 100822

Το μήνα Νοέμβριο επισκέφτηκε το χώρο του σχολείου μας το Μουσείο Πειραμάτων και πραγματοποιήθηκαν δράσεις που αφορούν στον Κύκλο του Νερού. Οι μικροί μας μαθητές ήρθαν σε επαφή με το νερό σε όλες τις μορφές του και εξοικειώθηκαν με τις έννοιες υγρό, στερεό και αέριο μέσω συναρπαστικών πειραμάτων!