Καλοκαιρινή γιορτή ” Το όσκαρ πάει…..”

Η σχολική χρονιά ολοκληρώνεται με μια αξέχαστη αποχαιρετιστήρια γιορτή στο νηπιαγωγείο μας, με θέμα “Το Όσκαρ πάει…”. Την ημέρα εκείνη, όλοι  μαζί παιδιά , γονείς και εκπαιδευτικοί συγκεντρωθήκαμε για να γιορτάσουμε τις επιτυχίες και τις αναμνήσεις της χρονιάς που πέρασε.

εικόνα Viber 2024 06

<p srcset= » Διαβάστε όλο το άρθρο

Εκδρομή στο Ναυτικό Μουσείο Χανίων και στη Λίμνη της Αγυιάς

Το νηπιαγωγείο μας εζήσε μια αξέχαστη ημέρα περιπέτειας και μάθησης με την εκδρομή στο Ναυτικό Μουσείο Χανίων και τη Λίμνη της Αγυιάς, συνοδευόμενοι από τους αγαπημένους μας γονείς.

Η εκδρομή ξεκίνησε με την επίσκεψή μας στο Ναυτικό Μουσείο, όπου είχαμε την ευκαιρία να εξερευνήσουμε την ιστορία της ναυτιλίας στην περιοχή μας.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

“Οι Μεγάλοι Ζωγράφοι μας εμπνέουν”

Στο πλαίσιο της θεματικής ενότητας “Οι Μεγάλοι Ζωγράφοι μας Εμπνέουν”, οι μικροί μαθητές του νηπιαγωγείου μας είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τη ζωή και το έργο μερικών από τους σημαντικότερους ζωγράφους, όπως ο Πάμπλο Πικάσο, ο Βίνσεντ βαν Γκογκ ο Κλοντ Μονέ  κ.α. και είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Μουσείο Σύγχρονης

Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη για την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου, οι μικροί μαθητές του νηπιαγωγείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη, ζώντας μια αξέχαστη εμπειρία γεμάτη μάθηση και διασκέδαση.

Η επίσκεψή μας ξεκίνησε με μια θερμή υποδοχή από τους βιβλιοθηκονόμους, οι οποίοι ξενάγησαν τα παιδιά στους χώρους της βιβλιοθήκης. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν βλέποντας τόσα πολλά βιβλία

Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων, το νηπιαγωγείο μας διοργάνωσε μια σειρά από δραστηριότητες με στόχο την ευαισθητοποίηση και την εκπαίδευση των παιδιών μας σχετικά με τη φροντίδα και την προστασία των αδέσποτων ζώων. Οι δραστηριότητες αυτές πραγματοποιήθηκαν με τη βοήθεια των φοιτητών του πανεπιστημίου, οι οποίοι έφεραν τις γνώσεις και τον ενθουσιασμό τους

25η Μαρτίου 1821

Με αφορμή την εθνική μας επέτειο της 25ης Μαρτίου, πραγματοποιήσαμε μια ξεχωριστή ομιλία στο νηπιαγωγείο μας για να τιμήσουμε την ιστορική αυτή ημέρα και να διδάξουμε στα παιδιά τις αξίες της ελευθερίας και της εθνικής υπερηφάνειας.

εικόνα Viber 2024 03 22 19 18

<p srcset= » Διαβάστε όλο το άρθρο

Αποκριάτικο Πάρτι

Το νηπιαγωγείο μας γέμισε χρώματα, χαμόγελα και χαρούμενες φωνές στο αποκριάτικο πάρτι που διοργανώσαμε! Τα παιδιά ντύθηκαν με τις πιο ευφάνταστες στολές, μεταμορφώνοντας την αίθουσα σε ένα μαγικό κόσμο γεμάτο πριγκίπισσες, υπερήρωες, ζώα και πολλούς άλλους χαρακτήρες.

Το πάρτι ξεκίνησε με μουσική και χορό, καθώς τα παιδιά χόρεψαν σε αποκριάτικους ρυθμούς, γεμίζοντας τον

Εορτή των Τριών Ιεραρχών στο Νηπιαγωγείο μας

Με μεγάλη κατάνυξη και σεβασμό, γιορτάσαμε στο νηπιαγωγείο μας την εορτή των Τριών Ιεραρχών, τιμώντας τους προστάτες της παιδείας και της γνώσης, τον Μέγα Βασίλειο, τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο και τον Γρηγόριο τον Θεολόγο.

Ο πάτερ κ. Παπαδογιάννης, μίλησε στα παιδιά για τη ζωή και το έργο των Τριών Ιεραρχών. Με απλά και κατανοητά λόγια,

Κοπή της Πρωτοχρονιάτικης Πίτας στο Νηπιαγωγείο μας

Με μεγάλο ενθουσιασμό και χαρά πραγματοποιήθηκε η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας στο νηπιαγωγείο μας για το 2024! Τα παιδιά και κυρίες  μαζεύτηκαν για να γιορτάσουν μαζί το ξεκίνημα του νέου έτους, ανταλλάσσοντας ευχές και χαμόγελα.

Η κοπή της πίτας ήταν γεμάτη προσμονή για το ποιοι θα είναι οι τυχεροί που θα βρουν τα φλουριά.

Τα

Επίσκεψη στον Φούρνο του κ. Αλεξανδράκη

Τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τον φούρνο του κ. Αλεξανδράκη στην παλιά πόλη, μια εμπειρία γεμάτη μάθηση και διασκέδαση! Η επίσκεψη αυτή μας έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσουμε από κοντά τη διαδικασία παρασκευής ψωμιού και άλλων αρτοσκευασμάτων.

Με μεγάλο ενθουσιασμό, τα παιδιά παρακολούθησαν τον κ. Αλεξανδράκη να ζυμώνει το ψωμί