Πραγματοποιήθηκε η τελετή βράβευσης του έργου μας “How will our fairy tale end?” στον 17ο Εθνικό Διαγωνισμό Hellenic eTwinning για το 2ο βραβείο eTwinning στην κατηγορία Νηπιαγωγείο (4-5):

Το παραμύθι μας τελείωσε με ένα βραβείο!
Screenshot 2024 03 28 at 10.05.47 PM

“Φυτεύω και Υιοθετώ ένα δέντρο-Δίνω ανάσα στη Γη”

Φέτος το νηπιαγωγείο μας συμμετείχε στην περιβαλλοντική δράση: “Φυτεύω και υιοθετώ ένα δέντρο-Δίνω ανάσα στη Γη”, που συντονίζεται από την Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης κα. Βίκυ Ιππέκη και το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευθερίου Κορδελιού & Βερτίσκου με την υποστήριξη του Δασαρχείου Θεσσαλονίκης και της Δ/νσης Αναδασώσεων Κ. Μακεδονίας. Σκοπός του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι η φύτευση και η υιοθεσία δέντρων, η διαμόρφωση περιβαλλοντικής συνείδησης και η ευαισθητοποίηση των μαθητών στην αξία του πρασίνου για τη ζωή τον πλανήτη. Οι μαθητές μας φύτεψαν, ονομάτισαν και υιοθέτησαν αλλά και φρόντιζαν τα δέντρα στην αυλή μας πλαισιώνοντας την δράση αυτή με ποικίλες εκπαιδευτικές και βιωματικές δραστηριότητες.20240514 100355 20240514 100402 20240514 113113 20240514 113220 20240514 113249 20240514 124441 20240515 121822 20240515 121902

Καλοκαιρινή γιορτή στο σχολείο

Με μια γιορτή διαδραστική αποχαιρετήσαμε την φετινή σχολική χρονιά! Εκπαιδευτικοί, γονείς και παιδιά υποδεχτήκαμε την εξαιρετική ομάδα Mtales by M&M και συμμετείχαμε με χαρά και ενθουσιασμό στο διαδραστικό παραμύθι «Το καραβάκι που ήθελε να ταξιδέψει ως το τέλος του κόσμου» της Μάρως Κατσίκα.

Ταξιδέψαμε μαζί του…  με ένα πελώριο κύμα βρεθήκαμε στον βυθό της θάλασσας, μιλήσαμε με τα ψάρια, ανεβήκαμε στον ουρανό με τα αστέρια, είδαμε ξεχασμένα κάστρα και πολιτείες… μα όπου κι αν πήγε το καραβάκι, με όποιους κι αν μίλησε τελικά επέστρεψε στο λιμάνι του, εκεί που ένιωθε αγάπη και ασφάλεια.

Στιγμιότυπο οθόνης 131 collageκαραβι22 collageκαραβι11

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ

Τα παιδιά παρουσιάζουν τα έργα τους ART with PAINTERS

Το etwinning έργο Art with Painters κλείνει με μια έκθεση των έργων των παιδιών. Οι μικροί υπέροχοι μαθητές μας του τμήματος 4 υποδέχθηκαν τους γονείς τους και αλλά και τους συμμαθητές τους και τους ξενάγησαν με καμάρι στην μικρή έκθεση των έργων τους!

“Κάθε παιδί είναι καλλιτέχνης. Το θέμα είναι να παραμείνει καλλιτέχνης, μεγαλώνοντας” Pablo Picasso

IMG 7626 IMG 7544 IMG 7548 IMG 7549 IMG 7547 IMG 7550 IMG 7545 IMG 7551 IMG 7553 IMG 7556

“Η Γιορτή της Αυλής!”

Με μεγάλη χαρά σας προσκαλούμε στη “Γιορτή της Αυλής” μας, που οργανώνει ο νεοσύστατος Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Νηπιαγωγείου μας!

Σας περιμένουμε όλους!

8ο Νηπιαγωγείο Πολίχνης

ΜΕΛΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ

Σήμερα επισκεφτήκαμε τους “Μικρούς Ήρωες”  όπου τα παιδιά συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα  ΜΕΛΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ

Παρακολούθησαν εκπαιδευτικό βίντεο και έμαθαν για τη δομή και τους νόμους της ζωής των μελισσών, τα μελισσοκομικά εργαλεία και τη στολή του μελισσοκόμου, τα μελισσοκομικά φυτά, τη διατροφική και θρεπτική αξία του μελιού, του βασιλικού πολτού και της γύρης.

Γνώρισαν τη διαδικασία παραγωγής του μελιού, «κάπνισαν» την κυψέλη με το καπνιστήρι, έβγαλαν από μέσα τα πλαίσια με τις κηρήθρες και έκοψαν το κερί, τρύγησαν το μέλι με τη βοήθεια ειδικών χειροκίνητων μηχανών και γεύτηκαν αληθινή κηρήθρα! Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με αθλητικές δραστηριότητες.

collageμελι2 1

collagemeli1

Μαθαίνω ΚΑΡΠΑ – Σώζω μια Ζωή

Ένα πολύ σημαντικό εκπαιδευτικό  πρόγραμμα  «Heart HEROES for LIFΕ» από τον Σύλλογο ΑΓΑΠΗ Βασιλικής Κόμνου, είχαν την ευκαρία να παρακαλουθήσουν τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας σήμερα  Τετάρτη 15 Μαϊου!

Μαθαίνω ΚΑΡΠΑ – Σώζω μια Ζωή

Οι κυρίες Ελένη Τσώνη και  Μαρία Σολομωνίδου εξήγησαν στα παιδιά με κατάλληλο για τις ηλικία τους τρόπο, πόσο σημαντική είναι η σωστή  διατροφή και η γυμναστική για την καλή λειτουργία της καρδιάς!  Τα παιδιά παρακολούθησαν πως δίνονται οι πρώτες βοήθειες σε κάποιον που έχει  χάσει τις αισθήσεις του και μετά έκαναν εξάσκηση σε προπλάσματα ΚΑΡΠΑ αλλά και στα λούτρινα κουκλάκια τους που είχαν φέρει από το σπίτι.

Μια πολύ ενδιαφέρουσα δράση, η οποία κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή των παιδιών δίνοντας το μήνυμα της Αγάπης για τη Ζωή!

collageKARPA1 DDDDG

Πάσχα 2024!

Προετοιμαζόμαστε και φέτος για τη μεγάλη γιορτή του Πάσχα! Αφού μιλήσαμε για τα πάθη του Χριστού και μάθαμε τα πασχαλινά έθιμα, φτιάξαμε κι εμείς τα Λαζαράκια μας, βάψαμε κόκκινα αυγά, φτιάξαμε τα καλαθάκια μας και τις πασχαλινές κάρτες μας.  Την τελευταία μέρα γίναμε λαγοί και διασκεδάσαμε παίζοντας το πασχαλινό κυνήγι αυγών!

collage ΠΑΣΧΑ1 collage ΠΑΣΧΑ3

collageπασχα collageπασχα1 collageπασχα2