«ΤΡΩΩ ΕΞΥΠΝΑ, ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ»

Την Τρίτη 14 Μαϊου οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν την ενημερωτική δράση με θέμα «Τρώω έξυπνα, νιώθω καλά!» που διοργάνωσε το “Μαμάτσειο” Γενικό Νοσοκομείο Κοζάνης .Την παρουσίαση έκανε η κ. Αθανασία Καλαμάρα, (Επισκέπτης Υγείας), σε συνεργασία με την κ. Μαρία Γαλογαύρου, (Διαιτολόγος-Διατροφολόγος).

Σκοπός της παρέμβασης ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με την αξία της διατροφικής αγωγής.

ΜΥΡΙΣΕ ΠΑΣΧΑΛΙΝΑ ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ

Με τη βοήθεια των μαμάδων του σχολείου μας παρασκευάσαμε τσουρεκάκια…

Μοσχοβόλησε το σχολείο μας !!! Ευχαριστούμε πολύ τις μητέρες για την προθυμία και τη συνεργασία.

Ομαλή μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό

Την Δευτέρα 15 Απριλίου πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου μας ενδοσχολική επιμορφωτική συνάντηση-βιωματικό σεμινάριο γονέων με θέμα: «Ομαλή μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό». Εισηγήτρια ήταν η κ. Βιργινία Μαλιούφα, Ψυχολόγος ,Επιστημονικό στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχικής Υγείας «ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ»-ΟΚΑΝΑ και διοργανωτές ο σύλλογος διδασκόντων του 8ου Νηπιαγωγείου.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Μαλιούφα για την αποδοχή της πρότασης μας  και για την εμπεριστατωμένη εισήγηση-επιμόρφωση. Ευχαριστούμε θερμά και τους γονείς που μας τίμησαν με την παρουσία τους.

25η Μαρτίου 1821

ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΜΑΣ