8ο Γενικό Λύκειο Αμαρουσίου

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

Ερευνητική Εργασία με θέμα:«Η κινητή τηλεφωνία και η επικοινωνία των νέων»

Ιαν 201219

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ        Βασιλική Ζάντζα, Καθηγήτρια Πληροφορικής ΠΕ19

Οι δραστηριότητες της Ερευνητικής Εργασίας εξελίχθηκαν στο Εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου μας.

Σχηματίστηκαν 4 ομάδες μαθητών, στις οποίες δόθηκαν τα ονόματα των τεσσάρων στοιχείων της φύσης ( Αέρας, Γη, Νερό, Φωτιά). Οι ομάδες επιχείρησαν να απαντήσουν σε πρώτο επίπεδο στα ακόλουθα ερωτήματα :

• Ποια η χρησιμότητα της κινητής τηλεφωνίας
  • Πως βιώνεται αυτό
  • Πως λειτουργεί ένα κινητό τηλέφωνο
  • Ποιες οι επιπτώσεις της χρήσης του κινητού στην υγεία
  • Πόσο κοστίζει ένα κινητό
  • Πόσα και ποια απορρίμματα δημιουργούν τα  κινητά

H συγκεκριμένη εργασία στηρίχθηκε πάνω στο βιβλίο του εκπαιδευτικού με τίτλο   :      «Η Καινοτομία των Ερευνητικών Εργασιών  στο Νέο Λύκειο».

Ειδικότερα, χρησιμοποιήθηκε υλικό από το παράδειγμα ερευνητικής εργασίας με θέμα : «Από το περιοδικό σύστημα  στο κινητό τηλέφωνο» των κ. Κ. Σχίζα,  κ. Θ.Πετρέσκου,  κ. Π. Κοσμίδη

Η φιλοσοφία του όλου εγχειρήματος

Ιαν 201218

Το θέμα προσεγγίστηκε σε όλες του τις διαστάσεις αυτοτελώς από όλες τις ομάδες, με εσωτερικό καταμερισμό των υποθεμάτων του. (ΠΡΩΤΟ ΣΧΗΜΑ)

Η φιλοσοφία του όλου εγχειρήματος στηρίχθηκε στη δημιουργία διδακτικών- μαθησιακών καταστάσεων, ώστε να ερμηνευτεί κριτικά μια από τις σύγχρονες τεχνολογίες της ανθρώπινης επικοινωνίας με όρους

• Τεχνολογικούς
  • Περιβαλλοντικούς
  • Οικονομικούς
  • Κοινωνικο-πολιτικούς
  • Πολιτισμικούς

ΜΕΘΟΔΟΙ & ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ

Ιαν 201218

Ξεκινώντας τη διαδικασία αυτή, όπως ήταν φυσικό υπήρξαν τόσο οι προσδοκίες και η γοητεία του καινούριου, όσο και η αγωνία για το τι πρόκειται να συμβεί.

Αρχίσαμε λοιπόν,  με τη σύνταξη του συμβολαίου της ομάδας, με το οποίο δεσμεύτηκαν όλοι οι συμμετέχοντες ότι θα καταβάλλουν κάθε δυνατή προσπάθεια να τηρήσουν τους όρους και τις αρχές επικοινωνίας που απαιτούνται ώστε όλες οι ερευνητικές δραστηριότητες να πραγματοποιούνται σε αρμονικό κλίμα συνεργασίας.

Οι ομάδες κρατούσαν ημερολόγιο αλλά και ξεχωριστό φύλλο ασυνεπειών.

Οι μέθοδοι που χρησιμοποιήσαμε ήταν :

• Η παρατήρηση
  • Η διερεύνηση στοιχείων
  • Η ανάλυση περιεχομένου
  • Η ερμηνεία

Τα ερευνητικά  μας εργαλεία ήταν τα ερωτηματολόγια, οι συνεντεύξεις και οι προσομοιώσεις