Ανακοινώσεις 8ου Γυμνασίου Περιστερίου

12 ΟΚΤΩΒΡΗ 1944 – Η ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ

Την ιστορική εκείνη ημέρα ,ο Αθηναϊκός λαός παρακολούθησε την κατάθεση στεφάνου από τον επικεφαλής των αποχωρούντων Γερμανών μαζί με τον κατοχικό διορισμένο δήμαρχο στο μνημείο του ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ .Όταν οι Γερμανοί εγκατέλειψαν το χώρο της Πλατείας Συντάγματος ,το πλήθος ποδοπάτησε το στεφάνι και στη συνέχεια εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι ξέσπασαν σε αλαλαγμούς χαράς ,γιορτάζοντας τη μεγάλη στιγμή που περίμεναν να έλθει τριάμισι ολόκληρα χρόνια .  Διαβάστε την συνέχεια »

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΒΟΤΑΝΙΚΟ ΚΗΠΟ

Στις 4/10/2017 το 8ο Γυμνάσιο Περιστερίου επισκέφθηκε το ΒΟΤΑΝΙΚΟ ΚΗΠΟ στο Χαϊδάρι. Οι μαθητές παρακολούθησαν πρόγραμμα ξενάγησης και γνώρισαν πολλά δένδρα και φυτά από την Ελληνική Φύση.

O ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

8o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ Σχ. έτος: 2017-18
ΜΙΧΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ & ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΥ
Τηλ.2105726258, 2105780741
http://8gym-perist.att.sch.gr (Ιστότοπος)
http://blogs.sch.gr/8gymperi/ (Ανακοινώσεις)

Αγαπητοί γονείς, σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά και σας υπενθυμίζουμε τον κανονισμό λειτουργίας του σχολείου μας.

• Σχετικά με τα καθήκοντα των μαθητών :

Το σχολείο μας λειτουργεί 8.15΄ π.μ. – 14.10΄ μ.μ σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα. Οι μαθητές προσέρχονται έγκαιρα στο χώρο του σχολείου (10΄πριν χτυπήσει το κουδούνι) και παρευρίσκονται στην πρωινή συγκέντρωση με ησυχία και τάξη. Εφόσον καθυστερήσουν, πρέπει πρώτα να περάσουν από τη διεύθυνση, προκειμένου να πάρουν την άδεια να ανέβουν στην τάξη τους. Εάν δε γίνουν δεκτοί στην τάξη παίρνουν απουσία που δεν μπορεί να δικαιολογηθεί. Διαβάστε την συνέχεια »

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΑΘΟΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Στις 27 και 28/9/2017 θα επισκεφθούν το σχολείο μας γιατρός Παθολόγος και Ορθοπεδικός (σύμφωνα με πρόγραμμα του Υγειονομικού Περιστερίου) για να ερευνήσουν σκελετικά προβλήματα και τα εμβόλια των μαθητών.

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ – ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Στις 26/9/2017 και ώρα 12:45’ θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας “Συνάντηση – Ενημέρωση ” των γονέων και κηδεμόνων.

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2017-18

Ο ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΘΑ ΤΕΛΕΣΤΕΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 11/9/2017 ΣΤΙΣ 09:15’ ΠΜ. ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΑ ΘΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΟΛΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ.

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗ ΘΕΡΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Το σχολείο θα είναι ανοικτό για το κοινό κάθε Τρίτη από τις 09:00 έως 13:00

(εκτός την 16/8/2017 ημέρα Τετάρτη)

ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΑ ΕΠΑΛ

Οι απόφοιτοι Γυμνασίου, οι οποίοι θέλουν να εγγραφούν στα ΕΠΑΛ για το σχολικό έτος 2017-18, θα πρέπει πρώτα να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Δήλωση Προτίμησης για τα ΕΠΑ.Λ.», μέσω της εφαρμογής e-epal στην ηλεκτρονική διεύθυνση:
συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τη 19η Ιουνίου έως την 23η Ιουνίου 2017.

Περισσότερες πληροφορίες στο παρακάτω σύνδεσμο.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΑΛ ΜΑΘΗΤΩΝ_ΤΡΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ 2017-18

ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΕΛΕΓΧΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2017

Οι έλεγχοι των τελικών αποτελεσμάτων Α Περιόδου Ιουνίου 2017 θα παραδίδονται στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας από την Πέμπτη 15/06/2017, και κάθε εργάσιμη ημέρα, από τις 09:30πμ έως τις 13:30μμ.

Τα απολυτήρια των μαθητών της Γ τάξης: α) όσων φοιτήσουν σε Γενικά Λύκεια θα αποσταλούν υπηρεσιακά στα Λύκεια βάση της εγκυκλίου της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ Αθήνας. β) όσων φοιτήσουν σε ΕΠΑΛ οι γονείς θα πρέπει να επικοινωνήσουν με τη Διεύθυνση του σχολείου μέχρι τις 19/06/2017.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Β ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2017

Σχόλια

« Παλιότερα άρθρα Επόμενη σελίδα: »