↑ Επιστροφή σε Ας συστηθούμε

Εκτύπωσέ το Σελίδα

Το σχολείο μας

akadimia

Το 8ο 12/θ Δημοτικό Σχολείο ιδρύθηκε το 1947 και αποτελεί ένα από τα πιο ιστορικά σχολεία της Ρόδου.  Από το 1970 έως σήμερα στεγάζεται στο θαυμάσιο κτήριο της πρώην Παιδαγωγικής Ακαδημίας Ρόδου. Οι χώροι του εκτείνονται κυρίως στο ισόγειο του κτηρίου και συστεγάζεται  με άλλες πέντε εκπαιδευτικές μονάδες: το 1ο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Ρόδου, το 22ο  Νηπιαγωγείο Ρόδου, το Πρότυπο Ειδικό Πειραματικό Σχολείο Ρόδου, το 1ο Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ρόδου και το 2ο Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ρόδου.

Στο ισόγειο του κτηρίου στεγάζονται οι 9 από τις 11 τάξεις του, το γραφείο της Διεύθυνσης, το γραφείο Διδασκόντων και το Τμήμα Ένταξης και Βιβλιοθήκης του σχολείου. Στο υπόγειο του κτηρίου στεγάζονται η Αίθουσα Πληροφορικής, η Αίθουσα Εικαστικών και το Χημείο του σχολείου.

Το πανέμορφο θέατρο της Ακαδημίας, χωρητικότητας 220 ατόμων (θέσεων), φιλοξενεί όλες τις εορταστικές εκδηλώσεις και τις πολιτιστικές δραστηριότητές μας.

Στο δεύτερο όροφο του κτηρίου, τέλος, στεγάζονται 2 τάξεις του σχολείου μας.

OUR SCHOOL

The 8th Primary School was established in 1947 and is considered one of the most important schools of Rhodes with respect to its historic significance. Since 1970 it has been housed in the marvelous building of the former Academy of Rhodes where it occupies mainly the ground floor. In the same building other five schools are hosted: the 1st Nursery School, the 22nd Nursery School, the Special Education Experimental School, the 1st Experimental School and the 2nd Experimental School.

On the ground floor, one can see nine out of our eleven classrooms, the Head Teacher’s  office, the Teachers’ office, the computer room and the library. At the basement, there is the Computer lab, the Art & Music lab, and the Chemistry lab.

The wonderful theatre of the Academy with a seating capacity of 220 is the venue for all our festivals, celebrations and cultural activities.

Finally, there are two more of our classrooms on the second floor.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/8dimrodou/%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%bf%cf%81%ce%b9%ce%ba%ce%b1-%cf%83%cf%84%ce%bf%ce%b9%cf%87%ce%b5%ce%b9%ce%b1/%cf%84%ce%bf-%cf%83%cf%87%ce%bf%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%bf-%ce%bc%ce%b1%cf%82