ΣΤ’ ΤΑΞΗ – ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ – ΓΛΩΣΣΑ

ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2009-10

ΜΑΘΗΜΑ:   ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ’

“ΑΦΡΙΚΗ”

Βίντεο δημιουργημένο με λογισμικό “Movie maker”

Στην ίδια ενότητα για την Αφρική προβλήθηκε η παρουσίαση με λογισμικό “Power Point” που ακολουθεί. Μέσω της παρουσίασης και των συνδέσμων που χρησιμοποιήθηκαν, οι μαθητές γνώρισαν τα δύο μεγάλα θέματα που ταλαιπωρούν τους πληθυσμούς της Αφρικής: τον υποσιτισμό και το ρατσισμό.

[slideboom id=536893&w=425&h=370]

Η ιστοσελίδα που χρησιμοποιήθηκε ως σύνδεσμοςείναι:
Οι περισσότεροι σύνδεσμοι “ανοίγουν” συλλογές φωτογραφιών και βίντεο.  Παρατίθενται ορισμένα:

ΜΑΘΗΜΑ: ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΣΤ’ “ΤΟΜΕΙΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ”

Εννοιολογικός χάρτης  με τη χρήση λογισμικού “Inspiration” .

Ο εννοιολογικός χάρτης δημιουργήθηκε από τους ίδιους τους μαθητές μετά από μελέτη των τομέων παραγωγής της Ευρώπης.

ΜΑΘΗΜΑ “ΓΛΩΣΣΑ” , ΣΤ’

ΕΝΟΤΗΤΑ 13η “ΤΡΟΠΟΙ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ”

Στα πλαίσια της διδασκαλίας της ενότητας για τα επαγγέλματα, οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης συγκέντρωσαν στοιχεία και εικόνες για επαγγέλματα που στις μέρες μας είναι σπάνια ή έχουν εξαφανιστεί. Το αποτέλεσμα της εργασίας των παιδιών μπορέιτε να το δείτε στο μακρόστενο βιβλιαράκι τους: “ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΜΑΣ” πατώντας εδώ:

ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ 1

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/8dimkoryd/archives/61

1 σχόλιο

• Γιωργοs Αθανασιου στο 18/11/2013 στις 3:26 ΜΜ
    • Απάντηση

Παντα τετoιεs ωραίεs δοuλειεs να γινονται! Ειναι τελειεs!