Τάξη Α΄:Πρώτη γραφή στο Διαδίκτυο

Στη σελίδα μας αυτή προτείνουμε διαδραστικά διαδικτυακά περιβάλλοντα και εκπαιδευτικά λογισμικά τα οποία είναι ικανά να υποστηρίξουν τη διδασκαλία πρώτης γραφής και ανάγνωσης στην Α΄ τάξη.

ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ

Κάθε γράμμα γίνεται μια διαφορετική ιστορία για παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας. Ιστορίες σουρεαλιστικές, φανταστικές, κάποτε και ανατρεπτικές, με ήρωες κινούμενα σχέδια όλο ζωντάνια, χιούμορ και φρεσκάδα. Σε κάθε επεισόδιο τα παιδιά καλούνται να ανακαλύψουν τη φόρμα του γράμματος σε αντικείμενα γύρω τους, τον κορμό αποτελεί το λεξιλόγιο του γράμματος εμπλουτισμένο και με νέες λέξεις, ενώ παρουσιάζονται η φορά γραφής και πρότυπες λέξεις από το κάθε γράμμα.

Μπορείτε να δείτε όλα τα επεισόδια της πρώτης ελληνικής εκπαιδευτικής σειράς κινουμένων σχεδίων για τη γλώσσα και το αλφάβητο στην  Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση.

ΓΡΑΜΜΑ  ι: Ο ιπτάμενος ιπποπόταμος

Γράμμα ο: Ο ονειροπαρμένος ορειβάτης

Γράμμα α: Η αχτένιστη αγελάδα

Γράμμα π: Η πολυλογού παντόφλα

ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΑΘΗΣΗΣ: ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ

Το Διαδραστικό Περιβάλλον Μάθησης της σειράς «ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ»  απευθύνεται στα παιδιά της προσχολικής και της πρώτης σχολικής ηλικίας 5-7 ετών, χωρίς να αποκλείει τις μικρότερες ηλικίες, και μπορεί να αξιοποιηθεί ως υποστηρικτικό περιβάλλον της διδασκαλίας τόσο στο σχολείο όσο και στο σπίτι. Επειδή τα παιδιά δεν έχουν το ίδιο επίπεδο δεξιοτήτων έχουν σχεδιαστεί διαφορετικές δραστηριότητες για τα διαφορετικά επίπεδα.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ Π.Ι. “ΓΛΩΣΣΑ Α-Β”

Το εκπαιδευτικό λογισμικό για τη διδασκαλία της γλώσσας στις τάξεις Α΄ και Β΄ στηρίζεται στο περιεχόμενο του Αναλυτικού Προγράμματος για το γλωσσικό μάθημα και του ΔΕΠΠΣ όσον αφορά το σχεδιασμό, την επιλογή περιεχομένων, τη στοχοθεσία, τις προτεινόμενες δραστηριότητες. Οι δυνατότητες της τεχνολογίας το καθιστούν ευέλικτο στην εφαρμογή.

ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟ: “ΠΟΛΥΧΡΩΜΗ ΤΑΞΗ”

Το γράμμα Τ,τ
[slideboom id=619841&w=420&h=315]

Το γράμμα Π,π
[slideboom id=626242&w=420&h=315]

ΛΑΧΑΝΑ & ΧΑΧΑΝΑ

Ο Τάσος Ιωαννίδης  παρουσιάζει  μελοποιημένα αποσπάσματα από το βιβλίο της Γλώσσας της Α’ Δημοτικού.Στο εγχείρημα συμμετέχουν λοιπόν και οι συγγραφείς του βιβλίου Ελένη Καραντζόλα, Καλλιόπη Κύρδη, Τατιάνα Σπανέλλη και Θεοδώρα Τσιαγκάνη, αλλά και παιδιά δημοτικών σχολείων. Τραγουδούν οι Μαρία Φαραντούρη, Ηλίας Μαμαλάκης και Ευγένιος Σπαθάρης.
Ακούστε  το α΄ μέρος : Η παρέα

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/8dimkoryd/archives/519