DIPinSOE

DSΤο σχολείο μας συμμετέχει στο πιλοτικό πρόγραμμα του Goethe Institut, DIP ιn SOE, με στόχο την προώθηση της εκμάθησης και της διδασκαλίας που υποστηρίζονται από τα ψηφιακά μέσα και απευθύνεται σε  σχολεία της Νοτιοανατολικής Ευρώπης κατά τη χρονική περίοδο 2015-2017.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν σχολεία από τη Βουλγαρία, τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, την Ελλάδα, την Κροατία, τη Ρουμανία και τη Σερβία. Με σύνθημα «Σχολεία ψηφιακά, διαπολιτισμικά, προσανατολισμένα σε project» θα δημιουργηθούν στις παραπάνω χώρες κέντρα δεξιοτήτων, όπου εξειδικευμένοι εκπαιδευτικοί (πολλαπλασιαστές γερμανικής γλώσσας και μέσων) θα αναλάβουν την επιμόρφωση και την υποστήριξη συναδέλφων τους στον τομέα της διδασκαλίας που υποστηρίζεται από τα μέσα. Ο απώτερος στόχος του προγράμματος είναι η εισαγωγή ενός μοντέλου διδασκαλίας υποστηριζόμενης από τα μέσα σε πιλοτικά σχολεία  των παραπάνω χωρών.

Στο σχολείο μας πραγματοποιούνται οι παρακάτω επιμορφωτικές συναντήσεις:

Σα, 05/11/2016 09:00 – 17:00

Διδάσκοντας με το διαδραστικό πίνακα (IWB), ενότητα 1: Επιμόρφωση για καθηγητές Γερμανικών όλων των επιπέδων διδασκαλίας. Επιμορφώτρια: Κωνσταντίνα Χρυσανθοπούλου

Είσοδος ελεύθερη – Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής Τηλ: 210-3661017,
Κα Λώτση bk@athen.goethe.org, www.goethe.de/athen

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

Σα, 19/11/2016 09:00 – 17:00

Bring Your Own Device (BYOD), εκμάθηση και διδασκαλία με ψηφιακά μέσα, ενότητα 3: Επιμόρφωση για καθηγητές Γερμανικών όλων των επιπέδων διδασκαλίας. Επιμορφώτρια: Κλαίρη Σιακαγιάννη

Είσοδος ελεύθερη – Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής Τηλ: 210-3661017,
Κα Λώτση bk@athen.goethe.org, www.goethe.de/athen