Οδηγίες πρόληψης για την εποχική γρίπη

Αγαπητοί γονείς,

Με  αφορμή την εμφάνιση της εποχικής γρίπης, συστήνονται  οι ακόλουθες οδηγίες με σκοπό την πρόληψη της εξάπλωσής της:

• Παιδιά που εμφανίζουν συμπτώματα γρίπης πρέπει να αναμένουν σε χώρο όπου δε θα έρχονται σε επαφή με άλλα άτομα, μέχρι να τα παραλάβουν οι γονείς ή οι κηδεμόνες τους. Να μην επιστρέψουν στο σχολείο αν δεν τους το επιτρέψει ο γιατρός τους.

Συστήνεται για την αποφυγή της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης να τηρούνται οι κανόνες ατομικής υγιεινής όπως:

• Να αποφεύγεται η επαφή των  χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα  για τη μείωση του κινδύνου της μόλυνσης.
  • Να αποφεύγεται η κοινή χρήση των μολυβιών, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Πριν από το κολατσιό καλό είναι να βάζουν τα παιδιά στα χέρια τους αντισηπτικό. Να αποφεύγουν να πιάνουν  το φαγητό απευθείας με τα χέρια, μπορούν να χρησιμοποιούν  χαρτομάντιλο ή το εσωτερικό του περιτυλίγματός του.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, επιβάλλεται κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι, στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο το οποίο πρέπει να πετιέται αμέσως στους κάδους απορριμμάτων.
  • Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
  • Τακτικό, σχολαστικό πλύσιμο των χεριών  με υγρό σαπούνι και νερό ή αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα(υπάρχει στο σχολείο, καλό  όμως είναι να έχουν τα παιδιά το ατομικό τους μπουκαλάκι)  ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.

Η διευθύντρια

Αναστασία Γ. Βουτσή