Η ΣΤ΄ τάξη ταξιδεύει… σε πλανήτες, αστέρια και δορυφόρους…

Φέτος, στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης μας δόθηκε η ευκαιρία να κάνουμε μια υπέροχη, φανταστική πτήση στο διάστημα.

Μιλήσαμε για το σύμπαν, τους γαλαξίες, ταξιδέψαμε σε πλανήτες, αστέρια, ήλιους και δορυφόρους. Παίξαμε με τους πιο γνωστούς αστερισμούς και αγναντέψαμε το φως αστεριών που ταξιδεύουν χρόνια για να φτάσουν σε μας σήμερα. Περιπλανηθήκαμε στο αχανές σύμπαν και γνωρίσαμε τη «γειτονιά μας» το δικό μας ηλιακό σύστημα. Ζωγραφίσαμε, τραγουδήσαμε, κατασκευάσαμε και μέσα από φύλλα εργασίας και βίντεο αγγίξαμε τη μαγεία του διαστήματος.

Τον τελευταίο μήνα ζούμε τον πυρετό της παράστασης. Θα σας παρουσιάσουμε επιστημονικές αλήθειες, θεατρικά δρώμενα και τέλος ένα μύθο από τους πολλούς που σκαρφίστηκαν οι αρχαίοι Έλληνες παρατηρώντας τον έναστρο ουρανό.

Τα θεατρικά δρώμενα- σενάριο και σκηνοθεσία είναι της δασκάλας μας κ. Ελισάβετ Σατσόγλου. Η μουσική επιμέλεια και τα τραγούδια έγιναν από τη μουσικό του σχολείου μας κ. Ελευθερία Κουτσουβέλη.  Η τεχνολογική υποστήριξη και οι διαφάνειες από την πληροφορικό του σχολείου μας κ. Ελισσάβετ Τσομπαχίδου.

Εμείς τα παιδιά, βάλαμε το μεράκι μας και την υποκριτική μας, που η δασκάλα μας λέει ότι είναι σπουδαία!