Ασφάλεια στο Διαδίκτυο: Καλέστε έναν Ειδικό για το Ασφαλές Διαδίκτυο!

TEL_banner-call-an-expert_520X200Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) ανακοινώνει τη νέα υπηρεσία του «Καλέστε έναν Ειδικό για το Ασφαλές Διαδίκτυο», η οποία σχεδιάστηκε σε συνεργασία με τη Δράση Ενημέρωσης Saferinternet.gr και τη Γραμμή Βοηθείας του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου.

Η συγκεκριμένη δράση προσφέρει στα σχολεία τη δυνατότητα να προσκαλούν έναν εκπαιδευτή πιστοποιημένο σε θέματα ασφαλούς διαδικτύου, προκειμένου να διοργανωθεί μία δια ζώσης εκδήλωση ενημέρωσης και εκπαίδευσης με τη σχολική κοινότητα.

Το σώμα των εκπαιδευτών αποτελείται από εκπαιδευτικούς και στελέχη της εκπαίδευσης που εκπαιδεύτηκαν και πιστοποιήθηκαν από το πρόγραμμα κατάρτισης «Αριάδνη» του Πανεπιστημίου Αθηνών και που επιθυμούν να υποστηρίξουν τη δράση.