Επιστροφή σε Λαϊκά έθιμα

Χελιδονίσματα

Φτιάχνοντας στην τάξη ο καθένας το δικό του χελιδόνι
Τα χελιδόνια ήρθαν στην τάξη μας...
ΤΑ ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ

Ήρθε, ήρθε χελιδόνα,
.Ήρθε κι άλλη μελιδόνα,
.Κάθισε και λάλησε
Και γλυκά κελάηδησε

Στο τέλος του Φλεβάρη, τα παιδιά προετοίμασαν τον ερχομό των χελιδονιών, σύμφωνα με τις παραδόσεις που μας έρχονται από την αρχαιότητα ακόμη. Τους μοιράσαμε από μια καρτέλα με το σχέδιο της χελιδόνας και αυτά την έβαψαν και από τις δυο μεριές μαύρη, προσέχοντας όμως το στήθος να μείνει άσπρο. Το ράμφος κάποια το έβαψαν κίτρινο.
...και μάλιστα συνέχεια πετάνε.
Μετά ακολουθώντας μια υπάρχουσα διακεκομμένη γραμμή, έκοψαν τη χελιδόνα τους. Από την τρύπα που είχε στο επάνω μέρος η χελιδόνα πέρασαν ένα σπάγκο, τον έδεσαν κόμπο και την κρέμασαν στο ταβάνι της αίθουσας, στα παράθυρα ή πάνω σε μικρά κλαδάκια.
Στη συνέχεια ετοίμασαν ένα καλαθάκι γεμάτο λουλούδια και όταν ήρθε η πρώτη ημέρα του Μάρτη υποδέχτηκαν τα χελιδόνια με τραγούδια σε όλο το σχολείο, ραίνοντας την αυλή με τα λουλούδια.
Ήταν ευχάριστη η δημιουργία τους
Λέγοντας τα "χελιδονίσματα" σ' όλο το σχολείο, την πρώτη μέρα της άνοιξης.