Το Φιλοζωικό Σωματείο Μαραθώνα στο 8ο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Δημητρίου

Τρία μέλη-εθελοντές του Φιλοζωικού Σωματείου Μαραθώνα επισκέφθηκαν το σχολείο μας και πραγματοποίησαν το εγκεκριμμένο από το ΥΠΠΕΘ εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Άνθρωποι και Ζώα: Συγκάτοικοι στον ίδιο Πλανήτη» την Παρασκευή 03/03/2018, με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σε θέματα σχετικά με την προστασία των ζώων συντροφιάς και γενικότερα την καλλιέργεια πνεύματος σεβασμού κάθε έμβιας ύπαρξης για δικαίωμα στη ζωή… Το πρόγραμμα συνίστατο σε μια διαδραστική παρουσίαση, προσαρμοσμένη στην ηλικία των μαθητών,  επάνω σε διάφορα θέματα τα οποία αφορούν στα ζώα, όπως αυτά της εγκατάλειψης και της κακοποίησης που υφίστανται αρκετά από αυτά,  της διαχείρισης των αδέσποτων, της φροντίδας και της ευζωίας  που δικαιούνται να έχουν. Μέσα από τη χρήση μαθησιακών εργαλείων (προβολή βίντεο, παιχνίδι ρόλων κ.ά) και της διαλογικής συζήτησης με τους μαθητές/-τριες δόθηκε έμφαση στην καλλιέργεια της ενσυναίσθησης, δομικού στοιχείου της φιλοζωικής παιδείας. Η ενημέρωση που πρόσφεραν τα μέλη του Φιλοζωικού Σωματείου,  οι συμβουλές που έδωσαν, η εμπειρία και οι γνώσεις που μετέδωσαν στους μικρούς μας μαθητές για τις ανάγκες των ζώων, κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον τους καθόλη τη διάρκεια του προγράμματος. Ευχαριστούμε πολύ τα μέλη του Φιλοζωικού Σωματείου Μαραθώνα για την υλοποίηση του ωφέλιμου για τα παιδιά αυτού προγράμματος στο σχολείο μας.

Κατηγορίες: Νέα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.