Δεκέμβριος 2016

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Το Δ1 στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος

Χθες, Τετάρτη,  14 Δεκεμβρίου το Δ1 τμήμα του σχολείου μας επισκέφτηκε το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ), ξεναγήθηκε στον χώρο και παρακολούθησε το πρόγραμμα «Αθλητικά   Μονοπάτια». Τα «Αθλητικά Μονοπάτια» είναι ένα πολύπλευρο αθλητικό και εκπαιδευτικό πρόγραμμα που εστιάζει στην ανάπτυξη των αθλητικών και κιναισθητικών δεξιοτήτων των παιδιών, καθώς και στην ενίσχυση της αθλητικής τους κουλτούρας, σε συνδυασμό με τα οφέλη της Υγιεινής διατροφής. Αρχικά, τους μαθητές υποδέχτηκαν στον χώρο του ΚΠΙΣΝ οι υπεύθυνοι του εκπαιδευτικού προγράμματος  και τους μύησαν στα μυστικά της υγιεινής διατροφής. Εν συνεχεία, με τη συνοδεία των γυμναστών του προγράμματος του ΚΠΙΣΝ χωρίστηκαν σε ομάδες και δοκίμασαν τις δυνάμεις τους στα Ολυμπιακά αγωνίσματα. Τέλος, περιπλανήθηκαν στον πλούσιο βοτανικό κήπο του Πάρκου με τα ποικίλα μεσογειακά φυτά και δέντρα και απόλαυσαν τη μαγευτική θέα της Αθήνας.  Η συγκεκριμένη εκπαιδευτική επίσκεψη ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία για τους μαθητές  μας να αθληθούν και να ψυχαγωγηθούν, αλλά και να γνωρίσουν από κοντά έναν καινούριο χώρο πολιτισμού που δημιουργήθηκε στην πόλη μας , συνολικής έκτασης 210.000 τ.μ. Κάποια στιγμιότυπα:

DSCN2074_resize_resize

ΚΠΙΣΝ 1