“Ο ευτυχισμένος πρίγκηπας” του Oscar Wild

Ένα υπέροχο παραμύθι. Θα το αφιερώναμε στον νέο Πρωθυπουργό αν μπορούσαμε… Τι λέτε κι εσείς, παιδιά; Πηγή: Γάτος Διμηνάτος – ένα εξαιρετικό ιστολόγιο με συντάκτη τον κύριο Καραφλοκόρακα!

Μαθηματική εφαρμογή για την Α΄Δημοτικού

Η εφαρμογή  Scratch ασχολείται με τα ζευγαράκια των αριθμών από το 1 έως το 10.  Οδηγίες 1. Κλικ στην εικόνα. 2. Επιλέγουμε την πράσινη σημαία 3. Επιλέγουμε έναν αριθμό-στόχο από το 1 έως το 10 4. Δίνονται 3 αριθμοί και πρέπει να επιλέξεις τους δύο που φτιάχνουν τον αριθμό-στόχο. Την εφαρμογή είδαμε στο “Ημερολόγιο ενός δασκάλου“

Επανάληψη Γεωγραφίας

Εξάσκηση – επανάληψη στα κεφάλαια 13-21: Ελλάδα – κατακόρυφος διαμελισμός Καιρός – κλίμα Ποτάμια – λίμνες