Μάιος 2014

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη

31η Μαΐου: Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος

Κάθε ημέρα θα μπορούσε να είναι κατάλληλη για τη διακοπή του καπνίσματος.

Μετά από απόφαση που πήρε το 1988 ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, η Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 31 Μαΐου, προκειμένου να μας υπενθυμίζει τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος.

Ο καρκίνος των πνευμόνων, η χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια και οι καρδιακές παθήσεις απειλούν τη ζωή των καπνιστών. Το κάπνισμα ενοχοποιείται και για την εμφάνιση άλλων καρκίνων όπως του λάρυγγα (87%), του στόματος (74%), του οισοφάγου (53%), της ουροδόχου κύστης (50%), του νεφρού (39%), του παγκρέατος (38%), του τραχήλου της μήτρας (6% ).

Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία της American cancer society:

• 18 % των ενηλίκων είναι καπνιστές.
  • 21% άνδρες και 16 % γυναίκες.
  • 14 % των μαθητών είναι καπνιστές.
  • 18 % των γυναικών 24-44 ετών είναι καπνίστριες.
  • 2 στους 3 θανάτους καπνιστριών 50, 60 ή 70 ετών, οφείλεται στη βλαβερή συνήθεια.
  • Οι συστηματικοί καπνιστές χάνουν τουλάχιστον 10 χρόνια από τη ζωή τους.
  • Όποιος διακόπτει το κάπνισμα πριν τα 40, μειώνει κατά 90% την πιθανότητα πρόωρου θανάτου που να οφείλεται στο κάπνισμα.
  • Κατά αντιστοιχία η διακοπή καπνίσματος στις γυναίκες πριν τα 30 μειώνει την πιθανότητα πρόωρου θανάτου λόγω του καπνίσματος σε ποσοστό 97 %.

Γιατροί-φαρμακοποιοί στη μάχη κατά του καπνίσματος

Με αφορμή την ημέρα ο καθηγητής κ. Παναγιώτης Μπεχράκης αναφέρθηκε στις δράσεις που υλοποιούνται στα σχολεία της χώρας για την πρόληψη του καπνίσματος, στις οποίες συμμετείχε και το σχολείο μας,  τονίζοντας τη σημασία της συμβολής των ιατρών και των εκπαιδευτικών.

Επίσης δημιουργήθηκε  Εθνικό Δίκτυο Εθελοντών για την Υποστήριξη Διακοπής του Καπνίσματος, στο οποίο συμμετέχουν εθελοντές γιατροί και  φαρμακοποιοί.  Ο κατάλογος των εθελοντών γιατρών και φαρμακοποιών δημοσιοποιείται στον ιστότοπο του υπουργείου Υγείας και του 1142 ώστε κάθε ενδιαφερόμενος να μπορεί να εντοπίσει το πλησιέστερο ιατρείο ή φαρμακείο με τα στοιχεία επικοινωνίας, τη διεύθυνση, τις ώρες και τις ημέρες της εβδομάδας όπου θα προσφέρεται εθελοντικά η υποστήριξη για τη διακοπή του καπνίσματος.

Όσοι επιθυμούν να διακόψουν το κάπνισμα μπορούν να ζητήσουν βοήθεια στα δημόσια ιατρεία διακοπής του καπνίσματος, στο πλησιέστερο ιδιωτικό ιατρείο της περιοχής τους που λειτουργεί εθελοντικά και στην τηλεφωνική γραμμή 1142 που λειτουργεί όλο το 24ωρο.

Πηγές: