Φεβρουάριος 2013

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Πολλαπλασιασμός

Εφαρμογή που συνδυάζει θεωρία και εξάσκηση και επιχειρεί να εισάγει τους μαθητές στην έννοια του πολλαπλασιασμού αλλά και να τους γνωρίσει μια μέθοδο που να τους διευκολύνει σε μεγάλους πολλαπλασιασμούς. Κλικ στην παρακάτω εικόνα και μετά χρησιμοποιείτε τα βελάκια.

Πειράματα με στατικό ηλεκτρισμό

Μια σειρά από πειράματα με στατικό ηλεκτρισμό όπως παρουσιάζονται σε βίντεο του 2ου Γυμνασίου Χαριλάου.

Μαθηματικά για μαθητές Δημοτικού: Αφαίρεση

Δεύτερο επεισόδιο της σειράς της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης. Μειωτέος, αφαιρετέος, υπόλοιπο ή διαφορά, όλοι οι γνωστοί και μη εξαιρετέοι όροι της αφαίρεσης σε μια προσπάθεια αναλυτικής  επεξήγησής τους. Σκηνοθεσία: Κώστας Χαραλάμπους από το 2006-2007.

Βιογραφίες ηρώων 1821, μέρος δεύτερο

Η συνέχεια του αφιερώματος των μαθητών του ΣΤ2 στους ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης. Κλικ στο εικονίδιο κάτω αριστερά για μεγέθυνση και ανάγνωση.

Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

Πριν λίγες μέρες συμπληρώθηκαν 170 χρόνια από το θάνατο του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη. Βλέποντας το αφιερωμένο στη ζωή του Γέρου του Μοριά, επεισόδιο της Μηχανής του Χρόνου, οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης έχουν μια πρώτης τάξεως ευκαιρίας για μια επανάληψη σε όσα μέχρι τώρα μάθανε στην Ιστορία. Μπορούν όμως να πάρουν και μια πρώτη γεύση για τα κεφάλαια που θα ακολουθήσουν.   […]

Μαρίζα

Ένα πράγματι απολαυστικό 3D animation από τον Κωνσταντίνο Κρυστάλλη. Από το 2008. Για να δούμε ποιος θα εντοπίσει ποιο είναι το νησί της ιστορίας μας.

Ηλεκτρομαγνήτης

Η προσομοίωση βοηθά στην κατανόηση της λειτουργίας του ηλεκτρομαγνήτη. Επεξηγεί τη συσχέτιση της έντασης του ρεύματος που διαρρέει έναν ηλεκτρομαγνήτη, του αριθμού των σπειρών του και της έντασης του μαγνητικού πεδίου. Σκοπός της προσομοίωσης είναι η μεταβολή της έντασης του μαγνητικού πεδίου ενός ηλεκτρομαγνήτη, για την ανύψωση μεταλλικών απορριμμάτων. Κλικ στην εικόνα και καλή διασκέδαση….