Άρθρα: Δεκεμβρίου 22, 2012

Τα κάλαντα της εποχής μας όπως τα συνέθεσαν και τα ερμήνευσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε2 και η δασκάλα της μουσικής, κα Βάσω.

Μια φωτογραφία της Χριστουγεννιάτικης Αθήνας του 1960 Η εξαιρετική φωτογραφία προέρχεται από τα Φωτογραφικά Αρχεία του Μουσείου Μπενάκη και ανήκει στον σημαντικό φωτογράφο Κώστα Μπαλάφα. Τραβήχτηκε στα Χαυτεία, τον Δεκέμβριο του 1960. Από τη στιγμή που οι υπεύθυνοι του Μουσείου δημοσίευσαν το μοναδικό ντοκουμέντο στα κοινωνικά δίκτυα, η φωτογραφία έκανε τον γύρο του διαδικτύου συγκινώντας τους […]

Ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι αντιστοίχισης των μικρών γραμμάτων με τα κεφαλαία για τους μαθητές της Α΄ Τάξης. Θα πρέπει με το ποντίκι να σύρετε το κάθε γράμμα στη σωστή θέση. Δημιουργός του παιχνιδιού αναφέρεται ο κος Κοσμάς Αθανασιάδης. Για να παίξετε κάντε κλικ στην εικόνα που ακολουθεί.