Σχολείο ανοικτό στη κοινωνία

φυλές ...γλώσσες...

Παιδιά που ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες, όπως παιδιά μεταναστών, παιδιά που ανήκουν σε οικογένειες τσιγγάνων, παιδιά που ζουν σε προβληματικό οικογενειακό περιβάλλον στερούνται του δικαιώματος στην εκπαίδευση, είτε γιατί η οικογένεια τους δεν είναι σε θέση να υποστηρίξει την σχολική τους ένταξη, είτε γιατί αντιμετωπίζουν προβλήματα αποδοχής από το σχολικό περιβάλλον.

Τα παιδιά αυτά την ώρα που τα άλλα παιδιά απολαμβάνουν την ασφάλεια και τα οφέλη του σχολικού περιβάλλοντος βρίσκονται στους δρόμους, «δουλεύοντας» μόνα ή μαζί με τους γονείς τους, εξαιτίας της ένδειας των οικογενειών τους ή αναλαμβάνουν ευθύνες στην οικογένεια εξαιτίας του προβληματικού οικογενειακού τους πλαισίου.

Η σχολική ένταξη, πέρα από την αυταπόδεικτη αξία της εκπαιδευτικής διαδικασίας, αποτελεί για τα παιδιά αυτά ιδιαιτέρως κομβικό σημείο της διαδικασίας κοινωνικής τους ένταξης: τους προσφέρει τα απαραίτητα εφόδια, προκειμένου να αποτραπεί ο κοινωνικός τους αποκλεισμός και θέτει τις βάσεις, για να έχουν ένα καλύτερο μέλλον ως ενήλικες.

γράφει η Διευθύντρια του Λυκείου … ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΔΙΔΩ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

HELLO.. 7o Lyk!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!