Διδακτική επίσκεψη της Β΄τάξης στο Κάστρο της Πάτρας

.jpg

Στο πλαίσιο του προγράμματος “ταξίδι στον χρόνο μέσα από τις οχυρώσεις” που διοργανώνει η Εφορία Αρχαιοτήτων, οι μαθητές της Β΄τάξης θα πραγματοποιήσουν διδακτική επίσκεψη στο Κάστρο της Πάτρας προκειμένου να έρθουν σε επαφή με την τοπική ιστορία και να επισκεφτούν ένα σημαντικό οχυρωματικό μνημείο.

Η επίσκεψη θα πραγματοποιηθεί σε 3 διαφορετικές φάσεις καθώς κάθε τμήμα της Β΄τάξης θα επισκεφτεί το μνημείο διαφορετική μέρα και οι μαθητές θα μετακινηθούν πεζή.

Πιο συγκεκριμένα:

Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2022,από 11 πμ -13 μμ.

Θα συμμετέχουν οι μαθητές του τμήματος Β3.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

10.30 Αναχώρηση από το σχολείο

11.00 Άφιξη στο Κάστρο Πάτρας

11.00-13.00 Παρακολούθηση προγράμματος

13.00 Αναχώρηση από το Κάστρο

13.30 Άφιξη στον χώρο του σχολείου.

Οι μαθητές του Β3 θα παρακολουθήσουν τα μαθήματα κανονικά μέχρι τις 10.30 και στη συνέχεια θα αναχωρήσουν για το Κάστρο.Όταν επιστρέψουν στο σχολείο,θα σχολάσουν.

Πέμπτη  8 Δεκεμβρίου 2022,από 9.00 πμ -11.00 μμ.

Θα συμμετέχουν οι μαθητές του τμήματος Β2.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:

8.30 Αναχώρηση από το σχολείο

9.00 Άφιξη στο Κάστρο Πάτρας

9.00-11.00 Παρακολούθηση προγράμματος

11.00 Αναχώρηση από το Κάστρο

11.30 Άφιξη στον χώρο του σχολείου.

Στη συνέχεια οι μαθητές θα παρακολουθήσουν κανονικά τα μαθήματα των υπόλοιπων διδακτικών ωρών.

Πέμπτη  15 Δεκεμβρίου 2022,από 9.00 πμ -11.00 μμ.

Θα συμμετέχουν οι μαθητές του τμήματος Β1.

Το πρόγραμμα της επίσκεψης είναι το ίδιο με αυτό της Πέμπτης 8 Δεκεμβρίου που προαναφέρθηκε.

Για τη συμμετοχή των μαθητών στη διδακτική επίσκεψη είναι απαραίτητο οι γονείς/κηδεμόνες να υπογράψουν την  υπεύθυνη δήλωση που τους μοιράστηκε στην τάξη και μάλιστα το συντομότερο δυνατό έτσι ώστε να οργανωθεί η επίσκεψη.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Σε περίπτωση κακοκαιρίας η εκπαιδευτική επίσκεψη θα αναβληθεί και θα γίνει μάθημα κανονικά σύμφωνα με το πρόγραμμα διδασκαλίας του τμήματος.Συνεπώς οι μαθητές θα έρθουν σχολείο διαβασμένοι για όλα τα μαθήματα της ημέρας.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια της εκπαιδευτικής επίσκεψης είναι η κ.Παπαδοπούλου Καλλιόπη,Φιλόλογος.