Η ΣΤ μας αποχαιρετά… ¨μαγειρεύοντας¨

Τετάρτη, 13 Ιουνίου, πραγματοποιήθηκε η τελική – αποχαιρετηστήρια γιορτή για το σχολικό έτος 2017-2018. Η γιορτή αυτή ανήκει δικαιωματικά στα παιδιά της έκτης, έτσι και φέτος τα εκτάκια μας (γυμνασιόπαιδα πλέον) είχαν την τιμητική τους.  Η Σοφία Καραγιάννη και η Γωγώ Ζήση εμπνεύστηκαν από το θεατρικό έργο της Μάγιας Δεληβοριά, “Η αλφαβήτα της εφηβείας”      ( Β’ Κρατικό Βραβείο Θεατρικού Έργου 2008 και εύφημη μνεία Θεατρικού Έργου 2008 από τη Γυναικεία Λογοτεχνική Συντροφιά.) και έφτιαξαν μια “συνταγή”. Τα παιδιά έγινα για λίγο masterchef και μας παρουσίασαν την δική τους παράδοξη αλλά ταυτόχρονα άκρως αληθοφανής μαγειρική πρόταση! Μια συνταγή μέσω της οποίας βρήκαν έναν γλαφυρό αλλά και χιουμοριστικό τρόπο να εκφράσουν όλες τις ανησυχίες τους (αγχος, βαρεμάρα, γονείς, ιντερνετ, δάσκαλοι, λύπη, μοναξιά, όνειρα, ρατσισμός κ.α) . Η ατμόσφαιρα ήταν φορτισμένη και δεν έλειψαν στιγμές γέλιου και συγκίνησης ιδιαίτερα κατα την προβολή των video που ετοίμασαν οι δασκάλες και θύμισαν σε όλους ευχάριστες στιγμές της σχολικής ζωής. Συγχαρητήρια στα παιδιά και τις δασκάλες τους! Καλή συνέχεια στα υπέροχα παιδιά της ΣΤ!!!

Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 7ου Δημοτικού για τα αναμνηστικά δώρα που έδωσε στα παιδιά της ΣΤ!!!