28η Οκτωβρίου.

Πριν μερικές μέρες γιορτάσαμε στο 7ο Δημοτικό την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου .  Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ τάξης έφτιαξαν μια αλυσίδα και με λιτό και μεστό τρόπο μας παρουσίασαν τα γεγονότα των ημερών του 1940 (Β’ Παγκόσμιος πόλεμος). Τα παιδιά πλαισίωσαν τα λόγια τους με τραγούδια που αναφέρονται σε γεγονότα του Ελληνοιταλικού πολέμου, την πρόβα των οποίων επιμελήθηκαν από κοινού η δασκάλα του Γ1, Δήμητρα Σκαφίδα, και η δασκάλα μουσικής, Νίκη Μακράκη.

IMG_6563 IMG_6566 IMG_6562

Στην γιορτή μας παρεβρέθηκαν και οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ τάξης, που εκπροσώπησαν το σχολείο μας στην φετινή επετειακή παρέλεση. Με κλήρωση ή αλλιώς το 7ο Δημοτικό Σχολείο είναι πάντα περήφανο για όλα τα παιδιά που παρελαύνουν και εκπροσωπούν το σχολείο από την πρώτη μέχρι την τελευταία θέση!