Χημεία και Πειράματα στο νεο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών

Την Παρασκευή 9 Ιουνίου είχαμε την χαρά να “εγκαινιάσουμε” το χώρο του εργαστηρίου φυσικών επιστημών που με τόσο χαρά αλλά και κόπο ετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί, Σοφία Καραγιάννη και Ιωάννα Μυλωνά, πάντα με την υποστήριξη του διευθυντή του σχολείου μας, Χρήστου Ιατρούδη. Η Σ. Καραγιάννη, δασκάλα του τμήματος Ε2, κάλεσε την μεταπτυχιακή φοιτήτρια χημείας, Μαρία Απλαντή, για να μας παρουσιάσει μια σειρά από πειράματα που αφορούσαν στο κεφάλαιο “Οξέα-Βάσεις-Άλατα” που περιλαμβάνεται στο σχολικό εγχειρίδιο τόσο της Ε’ όσο και της ΣΤ’ τάξης. Με ενθουσιασμό και μεγάλο ενδιαφέρον οι μαθητές και οι μαθήτριες της Πέμπτης και Έκτης τάξης όχι μόνο παρακολούθησαν αλλά και έλαβαν ενεργό μέρος σε μια σειρά πειραμάτων σχετικών με το κεφάλαιο.

Το πρώτο επίσημο μάθημα στο εργαστήριό μας στέφτηκε με απόλυτη επιτυχία και έπεται και συνέχεια τη νέα χρονιά! Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον Σύλλογο Γονέων του 7ου Δημοτικού τόσο για την σημαντική  συνεισφορά του στον εξοπλισμό του χώρου όσο και για την εμπιστοσύνη απέναντι στους εκπαιδευτικούς. Επιπλέον θερμά συγχαρητήρια και στις μαθήτριες και τους μαθητές του ΣΤ1 που ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους και δημιούργησαν με μολύβια και  χρώματα υπέροχες εικόνες στον χώρο!

IMG_5514 IMG_5543 2 IMG_5536 IMG_5531 IMG_5515 IMG_5535 IMG_5542 IMG_5553 IMG_5554