Επισκεφτήκαμε το 7ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Την Πέμπτη 27 Απριλίου τα δύο τμήματα της ΣΤ τάξης είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το 7ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, μια εκπαιδευτική εκδήλωση στην οποία μαθητές/-τριες, φοιτητές/-τριες είχαν την δυνατότητα να παρουσιάσουν τα ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους. Το Φεστιβάλ δίνει την ευκαιρία σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και επισκέπτες να λάβουν μέρος σε πρωτότυπες εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες με αντικείμενο την Πληροφορική και την Ψηφιακή Τεχνολογία. Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί Χρυσάνθη Κυριαζή και Ιωάννα Μυλωνά είχαν την χαρά να μιλήσουν τόσο με μαθητές όσο και με καθηγητές πληροφορικής να να ξεναγηθούν σε νέες ψηφιακές εφαρμογές, να παρεβρεθούμε σε ρομποτικές παρουσιάσεις, να θαυμάσουν legoρομποτικές κατασκευές και να παρακολουθήσουν ψηφιακές παρουσιάσεις. Ευχαριστούμε τον καθηγητή Πληροφορικής του σχολείου, Γιώργο Αλεγκάκη για την πρόσκληση και την ξενάγηση!

IMG_5024 IMG_5022 IMG_5011IMG_5037