Το Ε1 πέρασε ένα μήνα με τα “Βιβλία σε Ρόδες”!

Οι μαθητές και η μαθήτριες του Ε1 καθώς και η δασκάλα του τμήματος Ιωάννα Μυλωνά, υποδέχτηκαν με ενθουσιασμό και ικανοποίηση μια βαλίτσα με βιβλία, με « Βιβλία Σε Ρόδες » ! Ένα  πρωτοποριακό  πρόγραμμα που φέρνει μικρές, κινητές, θεματικές και δανειστικές βιβλιοθήκες μέσα στις σχολικές τάξεις! Η βαλίτσα που έφτασε στο σχολείο μας παρέμεινε στη τάξη επί τέσσερις εβδομάδες! Η θεματολογία της βαλίτσας ήταν το “Θέατρο”, με ποικιλία βιβλίων πολλά εκ των οποίων συνοδεύονταν από CD με θεατρική αφήγηση! Από την πρώτη στιγμή τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον και έσπευσαν να δανειστούν βιβλία και να ακούσουν θεατρικές και μουσικές αφηγήσεις!

1

3

2

Τα παιδιά άνοιξαν την βαλίτσα με τα βιβλία δανείστηκαν, διάβασαν, άκουσαν και εμνεύστηκαν! Έτσι έφτιαξαν σε ομάδες τέσσερις αφίσες αφιερωμένες στα “Βιβλία Σε Ρόδες”!!!

4

Η βαλίτσα τώρα “ταξιδεύει” για κάποιο άλλο σχολείο! Με χαρά θα υποδεχτούμε, την επόμενη χρονιά, μια νέα εμπειρία, μια νέα βαλίτσα με “Βιβλία Σε Ρόδες”!!!

* Το πρόγραμμα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.