7o DS Iliou logo 2

Καλώς Ήρθατε στη σελίδα του

7ου Δημοτικού Σχολείου Ιλίου

Το σχολείο μας βρίσκεται επί της Ανδρέα Παπανδρέου 55, στο Ίλιον. Ιδρύθηκε το Σεπτέμβριο του 1964 και αρχικά στεγαζόταν στην οδό Αλαμάνας και Ελπίδος, κοντά στο σημερινό διδακτήριο. Το νέο διδακτήριο θεμελιώθηκε στις 3 Νοεμβρίου 1975 και τα εγκαίνιά του έγιναν στις 12 Ιουνίου 1977.
Τηλέφωνο: 2105714068
Email: mail@7dim-iliou.att.sch.gr

Οι μαθητές μας “Σώζουν το πλανήτη”

Το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα “Μαθητές σε δράση για το κλίμα” μέσω του οποίου οι μαθητές μας ευαισθητοποιήθηκαν σχετικά με την κλιματική κρίση.

Οι μαθητές του Ε1 ήταν “Οι μικρές πατούσες” και αποφάσισαν πως…θα αλλάξουν τον κόσμο.

Ως ομάδας συντονισμού της δράσης, έτρεξαν, δημιούργησαν, ρώτησαν, έφτιαξαν ερωτηματολόγιο, συνέλεξαν τα αποτελέσματα κι ενημέρωσαν τους υπόλοιπους μαθητές και δασκάλους πώς μπορούμε όλοι μας να μειώσουμε το ανθρακικό μας αποτύπωμα στον πλανήτη μας.

Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά! 🙂

Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου

02/04/2024, παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου και στο σχολείο μας παραβρέθηκε η συγγραφέας κα Ελένη Στεφανίδη που μας τίμησε με την παρουσία της.

Οι μικροί μας μαθητές γέλασαν, χάρηκαν, ταξίδεψαν και ονειροπόλησαν μέσα από το παραμύθι της κας Στεφανίδη και την γλαφυρή αφήγηση από την κα Κούση Σπυριδούλα.

Τις ευχαριστούμε πολύ!

Άνθισε το Σχολείο

Εμείς εδώ, στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου, ανθίσαμε για τα καλά! Τα πρωτάκια μας με την ακούραστη δασκάλα τους, την κα Ελένη Θαλάσση, γέμισαν χρώμα κ άρωμα τις καινούριες ζαρντινιέρες που μας παραχώρησε η υπηρεσία πρασίνου του Δήμου μας. Μας έφεραν μια όμορφη Άνοιξη!
Τους ευχαριστούμε πολύ όλους τους!