Πάμε στο Σχολείο με ασφάλεια

Μέτρα Προστασίας Covid-19

• Οδηγίες ΕΟΔΥ για μαθητές:

Λήψη αρχείου

• Οδηγίες ΕΟΔΥ για γονείς:

ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2020-2021 – ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες του σχολείου μας,

Σας ευχόμαστε καλή και δημιουργική νέα χρονιά.

Την Δευτέρα 14/09/2020 θα πραγματοποιηθεί ο αγιασμός στο σχολείο μας, εντός των αιθουσών, στις 11:45.

Οι μαθητές παρακαλούνται να βρίσκονται στον χώρο του σχολείου στις 11:30. Θα ακολουθήσει η διαδικασία του αγιασμού και μετά το πέρας αυτής οι μαθητές θα αποχωρήσουν από το σχολείο με ευθύνη των γονέων και κηδεμόνων.

Την Τρίτη 15/09/2020 θα γίνει η παραλαβή των βιβλίων. Παρακαλούνται οι μαθητές να φέρουν μαζί τους τσάντα για την μεταφορά τους.

Το ωράριο του σχολείου από την Τρίτη 15/09/2020 διαμορφώνεται από 08:15 έως 13:15.

Οι μαθητές κατά την είσοδό τους στο σχολείο πρέπει να φέρουν μάσκα η οποία θα χρησιμοποιηθεί στην τάξη κατά την διαδικασία του αγιασμού, σε οποιονδήποτε χώρο εντός του κτιρίου του σχολείου  και σε οποιαδήποτε περίπτωση συγχρωτισμού.

Με εκτίμηση,

Ο Δντής

Σιαφλάς Αθανάσιος

Οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσια Υγείας για τα Δημοτικά Σχολεία

Διαβίβαση οδηγιών του Εθνικού Οργανισμού Δημόσια Υγεία για τα δημοτικά σχολεία σχετικά με τη λοίμωξη από το νέο Κορωνοϊό CoV-2 (COVID-19):

Έναρξη Σχολικής Χρονιάς 2020-2021 – Μέτρα για τον κορονοϊό COVID-19

Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων:

14 Σεπτεμβρίου 2020 ανοίγουν τα σχολεία με υποχρεωτική χρήση μάσκας

Λήψη αρχείου

Η λειτουργία του διδακτικού έτους θα γίνει με όλους τους μαθητές και αυξημένα μέτρα πρόληψης και προφύλαξης.

Η χρήση μάσκας θα είναι υποχρεωτική στους εσωτερικούς χώρους και θα διανεμηθεί δωρεάν σε μαθητές και εκπαιδευτικούς δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων.

Επιπλέον σε κάθε μαθητή θα δοθεί δωρεάν ατομικό παγούρι για να πίνει νερό, ώστε να αποφεύγει την επαφή του στόματός του με την βρύση

01-09-2020

Νέες ανακοινώσεις της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων Νίκης Κεραμέως για το άνοιγμα των σχολείων

«Κυρίες και κύριοι καλησπέρα σας, καλό μήνα και καλή σχολική και ακαδημαϊκή χρονιά.

Ο σκοπός της σημερινής συνέντευξης τύπου είναι να σας δώσουμε κάποιες επιπλέον πληροφορίες για το άνοιγμα των σχολείων και να σας αναλύσουν και ο ΥΠΕΣ και ο Πρόεδρος της ΚΕΔΕ ενέργειες που έχουν αναληφθεί στους δικούς τους τομείς αρμοδιότητας για την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων. Και βεβαίως είμαστε όλοι στη διάθεσή σας για ερωτήσεις. Ευχαριστούμε θερμά και την κα Παπαευαγγέλου, Καθ. Παιδιατρικής Λοιμωξιολογίας στο ΕΚΠΑ και μέλος της Επιτροπής Ειδικών, η οποία και εκείνη είναι στη διάθεσή σας για ερωτήσεις. Περισσότερα

Συμπληρωματικές οδηγίες και ενημερωτικό υλικό σχετικά με την αντιμετώπιση του COVID-19

Συμπληρωματικές οδηγίες και ενημερωτικό υλικό του ΕΟΔΥ σχετικά με την αντιμετώπιση του κορωνοϊού COVID-19:

1. Συμβουλές για γονείς και εκπαιδευτικού: Πώς θα πρέπει να μιλάω στους μαθητές/-τριες για τον COVID-19
  2. Για τους γονείς και τους κηδεμόνες: Λίστα με όσα δεν πρέπει να ξεχνάτε!

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ: Λίστα με όσα δεν πρέπει να ξεχνάς:

Λήψη αρχείου

Βήματα για την σωστή εφαρμογή της Υγιεινής των Χεριών με πλύσιμο με νερό και σαπούνι και με τη χρήση αλκοολούχου αντισηπτικού διαλύματος: