Έναρξη Σχολικής Χρονιάς 2022-2023, Αγιασμός

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Τη Δευτέρα 12/09/2022 στις 09:00 θα πραγματοποιηθεί ο αγιασμός για τη σχολική χρονικά 2022-2023 στην αυλή του σχολείου μας.

Ώρα προσέλευσης: 08:45

Ώρα αποχώρησης: 10:00

Η είσοδος και παραμονή στο προαύλιο θα επιτραπεί αυστηρό μόνο στους γονείς των μαθητών της Α’ τάξης. Μετά το πέρας του αγιασμού οι γονείς και κηδεμόνες της Α’ Τάξης θα παραμείνουν στο χώρο του σχολείου όπου θα υπάρξει ενημέρωση από τις δασκάλες.

Οι μαθητές θα πρέπει να φέρουν μαζί τους τη σχολική τους τσάντα, καθώς μετά το πέρας του αγιασμού θα ακολουθήσει η διανομή των βιβλίων μέσα στις τάξεις τους.

Η χρήση μάσκας είναι προαιρετική.

Κατ’ εξαίρεση, για την ημέρα του αγιασμού, η είσοδος (και αποχώρηση) θα γίνει από την οδό Α. Παπανδρέου για όλα τα παιδιά.

Από την Τρίτη 13/09/2022 η είσοδος (και αποχώρηση) των μαθητών στο σχολείο θα πραγματοποιείται, όπως πέρσι, ως εξής: Α, Β, Γ1 από οδό Αχαΐας, Γ2, Δ, Ε, ΣΤ από οδό Α. Παπανδρέου.

Ευχές για μία ήρεμη και δημιουργική σχολική χρονιά, υγεία και καλή δύναμη σε όλους.

Η αναπληρώτρια Δντρια

Παπακωνσταντίνου Κωνσταντίνα

Φέτος, το σχολείο μας, για να τιμήσει την ημέρα μνήμης της γενοκτονίας των Ποντίων (19η Μαΐου) και τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη μικρασιατική καταστροφή, είχε τη χαρά να συνεργαστεί με σχολεία της Ελλάδας και του εξωτερικού ώστε να δημιουργήσουν από κοινού όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία μία σπονδυλωτή ταινία κινουμένων σχεδίων με κεντρικό θέμα τον «Διωγμό των Ελλήνων της Ανατολής», ο οποίος ξεκίνησε το 1453 με την άλωση της Κωνσταντινούπολης και συνεχίζεται δυστυχώς έως και σήμερα.

Λήψη αρχείου

• Δείτε την σπονδυλωτή ταινία «Ο Διωγμός των Ελλήνων της Ανατολής» η οποία είναι αφιερωμένη στην γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου και στην επέτειο των  100 χρόνων από τη μικρασιατική καταστροφή:

Συνεχίστε την ανάγνωση του «100 χρόνια από τη μικρασιατική καταστροφή – Ημέρα Μνήμης της γενοκτονίας των Ποντίων»

Πρόσκληση Γονέων/Κηδεμόνων σε Διαδικτυακή Επιμορφωτική/Ενημερωτική Συνάντηση

Ενδυναμώνοντας την επικοινωνία Οικογένειας – Σχολείου (Διαδικτυακή Συνάντηση)

Το 3ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής σε συνεργασία με τα ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. διοργανώνουν διαδικτυακή εκδήλωση με θέμα «Ενδυναμώνοντας την επικοινωνία Οικογένειας – Σχολείου», την Τετάρτη, 4 Μαΐου 2022, 5.30μ.μ. – 9.00μ.μ., για τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της περιοχής ευθύνης.

Η είσοδος στον δικτυακό τόπο της εκδήλωσης θα πραγματοποιηθεί μέσα από τον σύνδεσμο:

Ταυτόχρονα θα μεταδίδεται από το κανάλι του 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. στο youtube, στη
διεύθυνση: https://www.youtube.com/watch?v=FxkvslzFKek:

Λήψη αρχείου

ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΕΝΙΣ «ΙΛΙΑ 2022»

Το Αυτοτελές Τμήμα Αθλητισμού, Νέας Γενιάς, Παιδείας & Δια
Βίου Μάθησης του Δήμου Ιλίου, σε συνεργασία με την Αθλητική Λέσχη
«ΑΙΟΛΟΣ«, διοργανώνει και φέτος Σχολικούς Αγώνες Τένις στο αγώνισμα
του μονού:

Επιμορφωτική εκδήλωση της ΠΔΕ Αττικής

Πρόσκληση στη διαδικτυακή επιμορφωτική εκδήλωση της ΠΔΕ Αττικής: «ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ»

Τρίτη 22 Μαρτίου και ώρες 17:3020:30: