Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Στο Τρίτο Πρόγραμμα της ΕΡΤ

Στο Τρίτο Πρόγραμμα της ΕΡΤ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παιδικής Εργασίας  που έχει οριστεί για τις 12 Ιουνίου, το Α1 βρέθηκε στο Τρίτο Πρόγραμμα και στην εκπομπή της ραδιοφωνικής παραγωγού κ. Άννας Σακαλή.

Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις της ΕΡΤ και στη συνέχεια διάβασαν ζωντανά στον αέρα του Τρίτου Προγράμματος  από το βιβλίο της Ζωρζ Σαρή “ΣΟΦΙΑ” το οποίο  αναφέρεται στην παιδική εργασία, αποσπάσματα που είχαν προετοιμάσει από το σχολείο με την καθοδήγηση της δασκάλας τους  Αννίτας Παπακώστα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά την ξενάγηση στην ΕΡΤ οι μαθητές  είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν πρόβες από την ορχήστρα σύγχρονης μουσικής υπο τη διεύθυνση του Ανδρέα Πυλαρινού.

Θερμές ευχαριστίες στην κ. Άννα Σακαλή για την φιλοξενία η οποία όπως συμφωνήσαμε θα συνεχιστεί και στην  νέα σχολική χρονιά με την επίσκεψη και των δύο άλλων τμημάτων της Α΄τάξης.