Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Έρευνα για ηλεκτρονικούς υπολογιστές και διαδίκτυο

Έρευνα για ηλεκτρονικούς υπολογιστές και διαδίκτυο

2Μια πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα ετοίμασαν και παρουσίασαν τα παιδιά του ΣΤ2 καθοδηγούμενα από το δάσκαλό τους Γιάννη Χελιδόνη σχετικά με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, την ασφάλεια και τους κινδύνους του διαδικτύου.

Η έρευνα διεξήχθη στους μαθητές των μεγάλων τάξεων (Δ΄, Ε΄και ΣΤ) οι οποίοι απάντησαν  σε ερωτήματα που σχετίζονται με τους Υ/Η και την χρήση του Διαδικτύου.

Από την επεξεργασία των ερωτήσεων προέκυψαν χρήσιμα ευρήματα  όπως για παράδειγμα ότι το 99% των μαθητών έχουν Η/Υ, σύνδεση στο Διαδίκτυο και γνωρίζουν τους κινδύνους του.

Ανησυχητικό είναι το γεγονός πως 4 μαθητές της Δ΄ τάξης (9%) και ένας μαθητής της Ε΄ τάξης (2%) αναφέρουν πως έχουν γνωρίσει άγνωστο μέσω διαδικτύου ενώ θα πρέπει να μας προβληματίζει ιδιάιτερα το ότι σύμφωνα με τις απαντήσεις οι περισσότεροι γονείς δεν ελέγχουν τις ιστοσελίδες που επισκέπτονται τα παιδιά τους.

Η παρουσίαση της έρευνας είναι εδώ