Αρχική » Χωρίς κατηγορία » “Μια μέρα στην ακροθαλασσιά” για το Α3 με το ΚΠΕ Αργυρούπολης

“Μια μέρα στην ακροθαλασσιά” για το Α3 με το ΚΠΕ Αργυρούπολης

1Πόσο όμορφη εμπειρία,πόσες χρήσιμες γνώσεις λάβαμε και τι όμορφα συναισθήματα ζήσαμε,όταν, στα πλαίσια του περιβαλλοντικού μας προγράμματος “Μικροί θαλασσοπόροι σε μεγάλες ανακαλύψεις” επισκεφθήκαμε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αργυρούπολης και αφού “βουτήξαμε στη θάλασσα” για να παρατηρήσουμ,ε με την χρήση των ΤΠΕ, τον θαυμαστό της κόσμο, πραγματοποιήσαμε μελέτη πεδίου, στην παραλία του Αλίμου και στις εκβολές του ρέματος Γερουλάνου.

Εκεί καταγράψαμε τα στερεά απορρίμματα,την χλωρίδα και την πανίδα,κάναμε παρατήρηση του χώρου,συγκεντρώσαμε κοχύλια και τα ονοματίσαμε,προσανατολιστήκαμε και διαπιστώσαμε πως η θάλασσα και το περιβάλλον γενικότερα, χρειάζεται την βοήθεια και την προστασία μας.

‘Ετσι ακριβώς όπως φωνάξαμε δυνατά φεύγοντας:”Όχι σκουπίδια σε θάλασσες και ακτές”

Οι μαθητές του Α3 και η δασκάλα τους Αθανασία Κέλλη