Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Παρουσίαση αποτελεσμάτων συμμετοχικού σχεδιασμού

Παρουσίαση αποτελεσμάτων συμμετοχικού σχεδιασμού

2

Τα αποτελέσματα του εργαστηρίου και του σχεδίου γενικής διάταξης για την ανάπλαση της οδού Αρτέμωνος της αυλής του 7ου Δημοτικού και του 13ου Νηπιαγωγείου και της ευρύτερης περιοχής του ΟΤ 268 παρουσιάστηκαν χτες στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας από το Δήμο Αγίας Παρασκευής και την επιστημονικές ομάδες υποστήριξης CPD και Open Architecture Athens.
Παρόντες στην εκδήλωση ο Δήμαρχος Γιάννης Σταθόπουλος και η Αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών Ελισσάβετ Πετσατώδη.
Η τελική πρόταση η οποία διαμορφώθηκε με σειρά εργαστηρίων και δράσεων στις οποίες πήραν μέρος μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, του 13ου Νηπιαγωγείου καθώς και μαθητές του 4ου Γυμνασίου παραδόθηκε στο Δήμο ο οποίος θα συντάξει τη σχετική μελέτη και θα προχωρήσει στην υλοποίηση του έργου.
Ιδιαίτερες ευχαριστίες στην Αντιδήμαρχο Τεχνικών Υπηρεσιών Ελισσάβετ Πετσατώδη που είχε την ιδέα και στήριξε την πρωτότυπη αυτή δράση καθώς και τις  επιστημονικές ομάδες  CPD και Open Architecture Athens που με τεχνογνωσία και καθοδήγηση μάς έδωσαν τη δυνατότητα να εκφράσουμε ιδέες και να σχεδιάσουμε συμμετοχικά το σχολείο των ονείρων μας.