Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Προετοιμασία της σχολικής μας εφημερίδας

Προετοιμασία της σχολικής μας εφημερίδας

19

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας της μαθητικής εφημερίδας του σχολείου, αλλά και της εκπόνησης σχολικού προγράμματος με θέμα την γραφιστική υποστήριξή της, από το εργαστήριο των εικαστικών, οι μαθητές με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού εικαστικών Φοίβου Σοφικίτη πειραματίστηκαν με το γράμμα, ως μορφή, σχήμα και μέγεθος, με το πλαίσιο κειμένου, με την εμφάνιση της φωτογραφίας ως στοιχείο σύνθεσης. Αρχικά οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης, ανέλυσαν φωτοτυπίες από εξώφυλλα, προσπαθώντας να αναγνωρίσουν τα στοιχεία της σύνθεσης και να τα διαχωρίσουν ανά είδος και μέγεθος. Σε δεύτερη φάση, συνέθεσαν τα δικά τους εξώφυλλα, επιλέγοντας θέση και σύνθεση για το λογότυπο, τα θέματα και τις φωτογραφίες, σε κλίμακα 5:1. Οι μαθητές της Ε’ τάξης, έκαναν μια αντίστοιχη μελέτη, σε κλίμακα 1:1 και οι μαθητές του ολοήμερου τμήματος Γ-Δ-Ε-ΣΤ, έπαιξαν ομαδικά με τα γράμματα ως στοιχεία ζωγραφικής σύνθεσης και ζωγράφισαν τα δικά τους φανταστικά εξώφυλλα.

15

16