Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Συνάντηση για το συμμετοχικό εργαστήρι ανάπλασης προαυλίου και Αρτέμωνος

Συνάντηση για το συμμετοχικό εργαστήρι ανάπλασης προαυλίου και Αρτέμωνος

1Πραγματοποιήθηκε σήμερα στο σχολείο μας η πρώτη συνάντηση στο πλαίσιο του συμμετοχικού εργαστηρίου, που υλοποιεί ο Δήμος Αγίας Παρασκευής  σε συνεργασία με μαθητές, γονείς και δασκάλους, που στόχο έχει, αφενός, τον σχεδιασμό του προαύλιου χώρου του 7ου Δημοτικού Σχολείου και του 13ου Νηπιαγωγείου και, αφετέρου, τον σχεδιασμό του δρόμου ανάμεσα στα δύο σχολικά συγκροτήματα του Δημοτικού και του Γυμνασίου.

Παρόντες στη συνάντηση οι Αντιδήμαρχοι Παιδείας Πάνος Γκόνης και Τεχνικών Υπηρεσιών Ελισάβετ Πετσατώδη, οι Πρόεδροι των δύο Σχολικών Επιτροπών του Δήμου Αύρα Μπασακίδου Καράμπελα και Βασίλης Τραυλός, Εκπαιδευτικοί και Γονείς από το 7ο Δημοτικό, το 13ο Νηπιαγωγείο και το 4ο Γυμνάσιο.

Γονείς και εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν από μέλη της συνεργατικής διεπιστημονικής ομάδα «CPD ΚΟΙΝΣΕΠ»,  η οποία έχει αναλάβει να συντονίσει το εργαστήριο,   για τον τρόπο και το χρονοδιάγραμμα   υλοποιήσεις  των  δράσεων οι οποίες προβλέπεται να ξεκινήσουν στα μέσα Ιανουαρίου και να ολοκληρωθούν  σε ένα δίμηνο.

Οι Αντιδήμαρχοι  Πάνος Γκόνης και Ελισάβετ Πετσατώδη διαβεβαίωσαν τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς  ότι οι προτάσεις  και οι σχεδιαστικές επιλογές του συμμετοχικού εργαστηρίου θα ληφθούν σοβαρά υπόψη στην εκπόνηση  της σχετικής  μελέτης από την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου  και το  έργο της  ανάπλασης  προαυλίου και  Αρτέμονος θα έχει  ολοκληρωθεί έως το Σεπτέμβριο του 2016.