Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Ταξίδι στον ηλεκτρισμό με …. δυο μπαμπάδες!

Ταξίδι στον ηλεκτρισμό με …. δυο μπαμπάδες!

16Ένα όμορφο και χρήσιμο ταξίδι στον κόσμο του ηλεκτρισμού έκαναν οι μαθητές της Πέμπτης με τη βοήθεια δυο μπαμπάδων, του Προέδρου του Συλλόγου Γονέων κ. Κώστα Βλαχόπουλου και του κ.Θοδωρή Μανέτα , ηλεκτρολόγων μηχανικών στο επάγγελμα.

Με παρουσιάσεις, πειράματα και βιωματικές δράσεις οι μαθητές προσέγγισαν το κεφάλαιο του ηλεκτρισμού, γνώρισαν τις εφαρμογές του στην καθημερινότητα, κατανόησαν τη χρησιμότητα και … συμφώνησαν στους  κανόνες ασφαλείας που οφείλουν να τηρούν για την προστασία τους από τον κίνδυνο ηλεκτροπληξίας.

Ευχαριστούμε τους δυο μπαμπάδες για την παρουσία τους στο σχολείο και περιμένουμε και άλλους γονείς να μας μεταφέρουν τις γνώσεις, τις εμπειρίες και τα “μυστικά” των δικών τους επαγγελμάτων.