Αρχική » Χωρίς κατηγορία » 9ος Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά» (Θέματα και λύσεις προηγούμενων διαγωνισμών)

EXOFILLO_33Την Παρασκευή 6 Μαρτίου 2015 θα διεξαχθεί ο  9ος Μαθητικός Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» στο πλαίσιο του περιοδικού «ο μικρός Ευκλείδης» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας  για τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης.

Η συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι προαιρετική και όσοι μαθητές επιθυμούν να λάβουν μέρος θα πρέπει να το δηλώσουν στους/στις  δασκάλους/ες των τμημάτων τους μέχρι την Παρασκευή το πρωί.

Μετά τη λήξη του διαγωνισμού, οι λύσεις θα αναρτηθούν στην… ιστοσελίδα της Ελληνικής
Μαθηματικής Εταιρείας http://www.hms.gr

Η Ε.Μ.Ε. θα ενημερώσει για τα αποτελέσματα, και πιο συγκεκριμένα για το όνομα ή
τα ονόματα σε περίπτωση ισοβαθμίας του μαθητή ή της μαθήτριας που είχε την καλύτερη
επίδοση ανά τμήμα και τάξη, χωρίς να αναφέρει τη βαθμολογία κανενός μαθητή (τα
ονόματα των βραβευομένων θα αναρτηθούν και στην ιστοσελίδα της ΕΜΕ, κατά σχολείο,
τάξη και τμήμα).

Η Ε.Μ.Ε. θα οργανώσει  εκδηλώσεις κατά τις οποίες θα απονείμει Βεβαίωση Διάκρισης στο μαθητή ή στους μαθητές με την καλύτερη επίδοση ανά τάξη και τμήμα.

Για να δείτε τα θέματα και τις λύσεις των προηγούμενων διαγωνισμών πατήστε εδώ

Με την ευκαιρία προτείνουμε στους μαθητές μας να γίνουν συνδρομητές στο περιοδικό της ΕΜΥ “Μικρός Ευκλείδης” το οποίο κυκλοφορεί κάθε τρεις μήνες με ωραίες ασκήσεις, σπαζοκεφαλιές, γρίφους και προβλήματα και κόστος μόλις 3 Ευρώ/ ανά τεύχος. Περισσότερα για τον “ΜΙΚΡΟ ΕΥΚΛΕΙΔΗ” εδώ