Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Συγκέντρωση σχολικών ειδών για τα παιδιά της Παλαιστίνης

Συγκέντρωση σχολικών ειδών για τα παιδιά της Παλαιστίνης

βιβλιαΑγαπητοί μαθητές και γονείς

«Μια εικόνα ισοδυναμεί με χίλιες λέξεις». Η εικόνα με το παλαιστίνιο κοριτσάκι της Γάζας που μετά το βομβαρδισμό του σπιτιού του έψαχνε στα ερείπια να βρει τα βιβλία και τα τετράδιά του, δεν μπορεί παρά να συγκινεί βαθιά και να ενεργοποιεί την ευαισθησία και την αλληλεγγύη όλων μας και ιδιαίτερα των μαθητών, των γονιών και των εκπαιδευτικών.

Ως ελάχιστη δράση αλληλεγγύης… προς τα δοκιμαζόμενα παιδιά της Γάζας σας καλούμε να συμβάλετε με την προσφορά ενός τετραδίου και άλλης γραφικής ύλης (μολύβια, στυλό, ξύστρες, γόμες…. ακόμα και τσάντες ή κασετίνες που είναι σε καλή κατάσταση και δεν τις χρειαζόμαστε κ.λ.π) συμμετέχοντας στην εκστρατεία συλλογής «ένα τετράδιο για τα παιδιά της Παλαιστίνης» που γίνεται με πρωτοβουλία παγκόσμιων συνδικαλιστικών οργανώσεων και με τη στήριξη του Συλλόγου των Εκπαιδευτικών της περιοχής μας.
Το υλικό θα συγκεντρώνεται στο σχολείο μας έως 22/10/2014.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου