Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Διαδικτυακές συναντήσεις κατά του σχολικού εκφοβισμού

Διαδικτυακές συναντήσεις κατά του σχολικού εκφοβισμού

WP_20140505_001 Μια ακόμη δραστηριότητα που σχεδιάστηκε στο σχολείο μας στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης των μαθητών απέναντι στο φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 5 Μαΐου, όταν οι μαθητές της Ε’ τάξης των γερμανικών προσέγγισαν το ευαίσθητο αυτό θέμα βιωματικά με τη βοήθεια των Νέων Τεχνολογιών και… την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού των Γερμανικών Λουκίας Δαμιανίδου.

WP_20140505_004

Mέσω Skype ήρθαν σε επαφή με  απομακρυσμένο σχολείο της Κορινθίας, όπου τα παιδιά δεν έχουν εύκολα πρόσβαση στη γνώση και στην πληθώρα των προγραμμάτων που γίνονται στην πρωτεύουσα.Οι μαθητές μας, ως διαμεσολαβητές, μετέφεραν με ενθουσιασμό τα συμπεράσματα και τις εμπειρίες που αποκόμισαν από τα βιωματικά εργαστήρια του Βρετανικού Συμβουλίου που είχαν διεξαχθεί τον προηγούμενο μήνα στο σχολείο μας (δείτε εδώ), αναπτύσσοντας παράλληλα τον συναισθηματικό τους κόσμο αλλά και τις γλωσσικές τους δεξιότητες, αφού μέρος της τηλεδιάσκεψης έγινε στην ξένη γλώσσα.

Οι διαδικτυακές αυτές συναντήσεις θα συνεχιστούν και την ερχόμενη εβδομάδα.