Αρχική » Χωρίς κατηγορία » “Σέβομαι τη διαφορετικότητα”

“Σέβομαι τη διαφορετικότητα”

Στις 27 Μαρτίου οι Ε΄και ΣΤ΄ τάξεις του σχολείου μας παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό Πρόγραμμα ενδοσχολικής βίας «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα».

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε από το Βρετανικό Συμβούλιο σε συνεργασία με το Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας και… αντίστοιχα από τον ακαδημαϊκό Υπεύθυνο Cliff Parry και την χάλκινη Ολυμπιονίκη στην Ιστιοπλοΐα Κραβαριώτη Βιργινία.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία μέσα από βιωματικές και παιγνιώδεις δραστηριότητες να έρθουν σε επαφή με το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού και του κοινωνικού αποκλεισμού και να μάθουν πώς να αντιμετωπίζουν ανάλογα περιστατικά.