Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Η επέτειος του ΟΧΙ στο σχολείο μας

Η επέτειος του ΟΧΙ στο σχολείο μας

Η σημαιοφόρος και οι παραστάτες με τον Διευθυντή του Σχολείου και την υπέυθυνη για την παρέλαση εκπαιδευτικό κ. Βάσω Μπουρογιάννη
Η σημαιοφόρος, οι παραστάτες και η ταμπελοφόρος  του 7ου με τον Διευθυντή του Σχολείου και την υπεύθυνη για την παρέλαση εκπαιδευτικό κ. Βάσω Μπουρογιάννη

Οι εορταστικές εκδηλώσεις για την εθνική εορτή της   28ης Οκτωβρίου 1940 περιελάμβαναν  τη σχολική γιορτή   που ετοίμασαν και παρουσίασαν  τα παιδιά της Δ΄τάξης  στους συμμαθητές και στους γονείς τους και την παρέλαση των μαθητών της Πέμπτης και της Έκτης  στην κεντρική πλατεία της πόλης.

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας…  αλλά και στους εκπαιδευτικούς  που   καθοδήγησαν τους μαθητές   στη  διοργάνωση   των εκδηλώσεων…

Πριν δείτε το  βίντεο και τις φωτογραφίες από τη γιορτή   διαβάστε  το ωραίο επετειακό  μήνυμα που μας έστειλε η  Προέδρος  του Συλλόγου Γονέων του Σχολείου μας κ. Χριστίνα Γρηγοράκη:

“Η 28η Οκτωβρίου είναι μία από τις μεγάλες ιστορικές νίκες του έθνους μας. Ταυτόχρονα, είναι και μία ιστορική επιλογή της πατρίδας μας με βαρύνουσα σημασία. Εμείς οι Έλληνες επιλέξαμε να πολεμήσουμε το φασισμό και το ναζισμό και επιλέξαμε σωστά. Δεν υπάρχει, λοιπόν, κανένας λόγος να ευτελίζουμε σήμερα τον ίδιο μας τον ιστορικό εαυτό. Είπαμε ΟΧΙ στο φασισμό το 1940, το ξαναλέμε και σήμερα”.

1 Σχόλιο