5 Ιουνίου – Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος

Η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος είναι η μεγαλύτερη διεθνής ημέρα για το περιβάλλον. Υπό την ηγεσία του Προγράμματος Περιβάλλοντος των Ηνωμένων Εθνών (UNEP)  διοργανώνεται κάθε χρόνο από το 1973 και έχει εξελιχθεί στη μεγαλύτερη παγκόσμια πλατφόρμα περιβαλλοντικής ενημέρωσης που γιορτάζεται από εκατομμύρια ανθρώπους σε όλο τον κόσμο. Το θέμα για το 2024, “Η γη μας, το μέλλον μας. Είμαστε η #GenerationRestoration” τονίζει τη σημασία της αποκατάστασης της γης, της καταπολέμησης της ερημοποίησης και της ενίσχυσης της ανθεκτικότητας στην ξηρασία.  (https://we4all.com/el/event/pagkosmia-imera-perivallontos-2024-2/). Γι΄αυτή τη γη, που ονειρευόμαστε για το μέλλον μας μιλήσαμε κι εμείς στο νηπιαγωγείο και είπαμε τι μπορούμε να κάνουμε για να την προστατέψουμε! Και επειδή είναι καλοκαίρι, όλοι μαζί αποφασίσαμε ότι η σημερινή κατασκευή μας θα έχει θέμα την θάλασσα, γιατί θέλουμε θάλασσες καθαρές, χωρίς σκουπίδια και πλαστικά, για να μην κινδυνεύουν τα ψαράκια, αλλά και εμείς όταν κολυμπάμε!

1717653385926      1717653385912

Καλώς ήρθες καλοκαίρι!

Ιούνιος! Πρώτος μήνας του καλοκαιριού… Τον καλωσορίσαμε και υποδεχτήκαμε το καλοκαίρι με ένα υπέροχο ποίημα της Χάρης Σακελλαρίου.

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Καλοκαίρι , καλοκαίρι τι καλά μας έχεις φέρει;

Φέρνω του καλοκαιριού τη γλύκα,

τα κεράσια και τα σύκα.

Τα σταφύλια έχω στ’ αμπέλι

και το μέλι στην κυψέλη,

τ’ άνθη στην τριανταφυλλιά

και στα δέντρα τα πουλιά.

Αλλά και με δύο υπέροχες ομαδικές  θαλασσινές δημιουργίες για να διακοσμήσουμε το σχολείο μας!

Οι δικές σας όμορφες καλημέρες!

Με την ολοκλήρωση του project “Όμορφες καλημέρες” θέλουμε να ευχαριστήσουμε τα παιδιά και τις συναδέλφους  άλλων νηπιαγωγείων και ενός παιδικού σταθμού που συστεγάζεται με νηπιαγωγείο, που ανταποκρίθηκαν σε αυτή την όμορφη επικοινωνία, έστω κι ας μη μας γνωρίζουν προσωπικά. Οι μικροί μαθητές μας με λαχτάρα περίμεναν την ανταπόκριση στις καλημέρες τους και ο ενθουσιασμός τους ήταν μεγάλος κάθε φορά που λαμβάναμε μέιλ με μία “όμορφη καλημέρα”. Σας ευχαριστούμε από καρδιάς και ελπίζουμε την επόμενη σχολική χρονιά να διατηρήσουμε και να διευρύνουμε την επικοινωνία μας! Αυτές είναι οι δικές σας όμορφες καλημέρες…

2ου Νηπιαγωγείου Μενεμένης

2ο ΝΗΠ. ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ

4ου Νηπιαγωγείου Μενεμένης

4ο ΝΗΠ. ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ 1η

4ο ΝΗΠ. ΜΕΝΕΜΕΝΗΣ 2η

14ου Νηπιαγωγείου Αμπελοκήπων

14ο ΝΗΠ. ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ

4ου Νηπιαγωγείου Ξάνθης

4ου ΝΗΠ. ΞΑΝΘΗΣ

Νηπιαγωγείου και Παιδικού Σταθμού Πραμάντων Ιωαννίνων

ΝΗΠ. ΠΡΑΜΑΝΤΩΝ 1η

ΝΗΠ. ΠΡΑΜΑΝΤΩΝ 2η

ΝΗΠ. ΠΡΑΜΑΝΤΩΝ 3η

ΝΗΠ. ΠΡΑΜΑΝΤΩΝ 4ηΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΡΑΜΑΝΤΩΝ

Διάστημα και τέχνη!

Ολοκληρώνοντας το Εργαστηρίο Δεξιοτήτων “Steam και η γη γυρίζει, σκεφτήκαμε να ασχοληθούμε με έναν υπέροχο πίνακα ζωγραφικής, την “έναστρη νύχτα” του Βίνσεντ Βαν Γκογκ. Το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο!

εναστρη νυχτα  1717786010869

Διάστημα και αστέρι ευχής!

Στο πλαίσιο του προγράμματος “Κάνε μια ευχή Ελλάδας” και του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων “Steam και η γη γυρίζει, ήλιοι και πλανήτες  γίνονται μαγικά ραβδάκια για να μεταφέρουν τις ευχές τους για ακόμη μία φορά στα παιδιά που τις έχουν ανάγκη!

ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΥΧΗ

Ολοκλήρωση διαγωνισμού ανακύκλωσης!

Την Δευτέρα 27 Μαΐου πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση βράβευσης των σχολείων  του Δήμου Αμπελοκήπων Μενεμένης για τη συμμετοχή τους στη σχολική δράση «Πάμε Ανακύκλωση», στο πλαίσιο του προγράμματος Followgreen.! Ευχαριστούμε τους γονείς και τους μαθητές μας για τη στήριξή τους! Συγχαρητήρια στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς όλων του σχολείων του Δήμου!

1717185356841      1717185356848

Η Άνοιξη μέσα από την τέχνη!

Τελευταίες μέρες της Άνοιξης και είπαμε να ασχοληθούμε με μερικούς πίνακες ζωγραφικής… Επιλέξαμε δύο έργα του Κλωντ Μονέ για να τους αποδώσουμε μέσα από τη δική μας παιδική ματιά!

Το λιβάδι με τις παπαρούνες και τον κήπο του καλλιτέχνη!

ΜΟΝΕ ΤΟ ΛΙΒΑΔΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΟΥΝΕΣ ΜΟΝΕ Ο ΚΗΠΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ

STEM και η γη γυρίζει!

Ολοκληρώθηκε και το τελευταίο Εργαστήριο Δεξιοτήτων! Η φαντασία και η δημιουργικότητα των παιδιών, η επαφή με την τεχνολογία και η προσέγγιση της τέχνης της αστρονομίας ήταν συναρπαστικά! Για ακόμη μία φορά  κόσμος του διαστήματος ήταν μαγικός!

1717058905954  1717058905927

Όμορφες καλημέρες!

Αυτή την εβδομάδα στείλαμε τις όμορφες καλημέρες μας σε παιδιά και συναδέλφους  του 4ου νηπιαγωγείου Ξάνθης,

ΞΑΝΘΗ

του νηπιαγωγείου Πραμάντων Ιωαννίνων

ΠΡΑΜΑΝΤΑ

και του νηπιαγωγείου Μούδρου Λήμνου!

ΜΟΥΔΡΟΣ

Το project “Όμορφες καλημέρες” ολοκληρώθηκε!  Υπέροχη δράση που μας έφερε σε επικοινωνία με άλλα σχολεία!