Άνοιξη, Άνοιξη, με τα ζουζουνάκια, τα πουλιά και τα λουλουδάκια σου!

Μάι 201812

Πόσο πολύ σε περιμέναμε με λαχτάρα!

Ήρθες και εμείς σε υποδεχτήκαμε με μεγάλη χαρά και πολλά παιχνίδια!!!

Επιπλέον…

Γράψαμε το σταυρόλεξο των φρούτων της Άνοιξης!

Τοποθετήσαμε τις καρτέλες με τα μέρη του λουλουδιού στις σωστές θέσεις!

Εντοπίσαμε τα ονόματα των κηπευτικών της Άνοιξης!

Λύσαμε το σταυρόλεξο της Άνοιξης

Δημιουργήσαμε σύνθετες λέξεις από το “Άνθος”

Επιδοθήκαμε σε μαθηματικά παιχνίδια με κεράσια, πελαργούς και χελιδόνια κάνοντας απλές πράξεις πρόσθεσης, αφαίρεσης, πολλαπλασιασμού και… διαίρεσης και με τις έννοιες των συμβόλων “μεγαλύτερο” και “μικρότερο”!!!

Ασχοληθήκαμε και με διαδικτυακά παιχνίδια μαθηματικών, όπου με τη μέθοδο “drag & drop” τοποθετούσαμε στις πασχαλίτσες τις βούλες που μας υποδείκνυε ο αριθμός και μεταφέραμε την κάθε πασχαλίτσα στο αντίστοιχο φύλλο με τον αριθμό από τις βούλες που είχε η καθεμιά!

Και επειδή η υπέροχη τούτη εποχή συνεχίζεται, ας χαρούμε, μικροί και μεγάλοι, μέχρι το τέλος, τις ομορφιές της!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Άνοιξη, Άνοιξη, με τα ζουζουνάκια, τα πουλιά και τα λουλουδάκια σου!