Η σχολικής μας μονάδα θα παραμείνει κλειστή στις 3-9-24 λόγω

Επιμορφωτικού Σεμινάριού ΠΕ60-Νηπιαγωγών του Νομού Καρδίτσας.

Η Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ 6Ο Καρδίτσας, κα. Δ. Κωτσιοπούλου, διοργανώνει επιμορφωτικό σεμινάριο για Νηπιαγωγούς ΠΕ60, με θέμα:«STEM  μια παιδαγωγική προσέγγιση για αγόρια και κορίτσια»

Εισηγήτριες :

Δήμητρα Κωτσιοπούλου, Med  MSc Σύμβουλος Εκπαίδευσης Καρδίτσας Scientix Ambassador

Σακουλογέωργα Δέσποινα, Εκπαιδευτικός (ΠΕ60), BEd, MSc, PhDEd, post-doc ερευνήτρια,  Scientix Ambassador

Τσιούμαρη Νικολέτα, Εκπαιδευτικός (ΠΕ60), MEd      Χουλιάρα Δώρα, Θεοδώρα Med Εκπαιδευτικός (ΠΕ 60 ),Scientix Ambassador

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί, την Τρίτη 3/9/2024 και ώρα 8.30 π.μ. στο αμφιθέατρο του 8ου Δημοτικού σχολείου Καρδίτσας.

ΕΤΗΣΙΑ ΕΚΘΕΣΗ

Συμμετοχή του σχολείου μας

στο εκπαιδευτικό έργο για νέους (έως 14 ετών) από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος  (ESA) και τον  Οργανισμό Διαστήματος του Ηνωμένου Βασιλείου  (UKSA), το οποίο διευκολύνεται σε εθνικό επίπεδο από τα  European Space Education Resource Offices  (ESEROs) με leadership την Νηπιαγωγό και αναπληρώτρια διευθύντρια Κουκουράβα Ουρανία. Από την έναρξή του το 2011 από τους αρχικούς προγραμματιστές του έργου, τη NASA, το Mission X έχει προσελκύσει πάνω από μισό εκατομμύριο μαθητές σε όλο τον κόσμο.

Αναπτύχθηκε από επιστήμονες του διαστήματος και επαγγελματίες φυσικής κατάστασης που εργάζονται με αστροναύτες και διαστημικές υπηρεσίες σε όλο τον κόσμο, το Mission X χρησιμοποιεί τον ενθουσιασμό της εξερεύνησης του διαστήματος για να εμπνεύσει τους μαθητές να μάθουν για την επιστήμη, τη διατροφή, την άσκηση και  το διάστημα .MissionX Mentor certificate page 0001

Αγαπητοί γονείς σας ενημερώνουμε ‘ότι

με απόφαση του Δημάρχου Καρδίτσας την Τετάρτη 11 και την Πέμπτη 12 Ιουνίου τα δημοτικά σχολεία και νηπιαγωγεία θα λειτουργήσουν μέχρι τις 11:30.

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ, Η ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ: ΚΟΥΚΟΥΡΑΒΑ ΟΥΡΑΝΙΑ

Αγαπητοί γονείς σας ενημερώνουμε.

ότι με απόφαση της Δημοτικής αρχής Καρδίτσας λόγω των υψηλών θερμοκρασιών που αναμένονται και με στόχο την προστασία της υγείας των μικρών μαθητών αναστέλλεται η λειτουργία των ολοήμερων Δημοτικών σχολείων και νηπιαγωγείων για την Τρίτη 11 Ιουνίου.

Για τις επόμενες ημέρες ανάλογα με τα επικαιροποιημένα δελτία της ΕΜΥ θα υπάρξουν νεότερες ανακοινώσεις.
Με εκτίμηση,
Η ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΔΙΕΘΥΝΤΡΙΑ: ΚΟΥΚΟΥΡΆΒΑ ΟΥΡΑΝΙΑ

Πραγματοποιήθηκε στην ετήσια παιδαγωγική-διδακτική επίσκεψη στον Φιλόνεικο η απονομή του 1ο διεθνή βραβείου στον διαγωνισμό << Κύπρος -Ελλάδα- Ομογένεια, εκπαιδευτικές γέφυρες>>, από την σύμβουλο εκπαίδευσης, κ .Κωτσιοπούλου Δήμητρα. Μέσα από την σύμπραξη τριών σχολείων του 4ο Νηπιαγωγείου ,του 4ο Δημοτικού και του 6ο Νηπιαγωγείου Καρδίτσας, το σχολείο μας κέρδισε το 1ο διεθνές βραβείο στην κατηγορία Ιστοσελίδα με τίτλο << Κύπρος Ελλάδα Ομογένεια εκπαιδευτικές γέφυρες πενήντα χρόνια…καρτερούμεν>>.

εικόνα Viber 2024 06 08 23 02 27 068        εικόνα Viber 2024 06 08 23 53 06 724

εικόνα Viber 2024 05 30 21 55 45 693 εικόνα Viber 2024 05 30 22 36 14 853

εικόνα Viber 2024 06 02 19 00 54 236