“ΕΤΣΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ”

Το Νηπιαγωγείο μας επιλέχτηκε μαζί με μόλις άλλα 9 Νηπιαγωγεία, ανάμεσα στα εκατοντάδες νηπιαγωγεία των 7 Δημοτικών Κοινοτήτων του Δήμου Αθηναίων, για να συμμετέχει στο πρωτοποριακό πρόγραμμα «Έτσι Μαθαίνω Καλύτερα». Το πρόγραμμα αφορά στον εμπλουτισμό της εκπαιδευτικής διαδικασίας με STEM KITS. Το ακρωνύμιο S.T.E.M. αντιπροσωπεύει τις λέξεις: Science (Φυσικές Επιστήμες), Technology (Τεχνολογίες),  Engineering (Μηχανική) και Mathematics (Μαθηματικά).  Η έρευνα για τη δημιουργία και την εισαγωγή αυτού του προγράμματος στην εκπαίδευση έγινε από το Πολυτεχνείο Κρήτης, Σχολή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Εργαστήριο Μεταβαλλόμενων Ευφυών Περιβαλλόντων, με το οποίο και συνεργαζόμαστε για την υλοποίηση και αξιολόγηση του προγράμματος, όπως και την κατάθεση νέων προτάσεων μετά την εφαρμογή του στην τάξη και την εκπαιδευτική διαδικασία.

Τα παιδαγωγικά παιχνίδια που περιλαμβάνει το STEM KIT έχουν να κάνουν με την παρατήρηση, τον πειραματισμό, την εφευρετικότητα, τη χρήση εργαλείων, την επίλυση προβλημάτων, την καινοτομία, την εξερεύνηση, την κατασκευή. Αφορούν στη διεπιστημονική προσέγγιση στη μάθηση και ενέργειες που εμπεριέχουν και προωθούν νέες αντιλήψεις αγωγής. Οι πρακτικές STEM αναπτύσσουν την περιέργεια, τη φαντασία, τη δημιουργικότητα, την επιμονή, την ομαδική εργασία, την ικανότητα κωδικοποίησης και αποκωδικοποίησης πληροφοριών, τις ικανότητες εξερεύνησης, σχεδιασμού και κατασκευής. Στηρίζονται στη διερευνητική μέθοδο, στη βιωματική μάθηση, στην ομαδοσυνεργασία, στην επίλυση προβλημάτων, στην ενσώματη νόηση.

Οι στόχοι της εκπαίδευσης μέσω του STEM KIT είναι: 1. η εμπλοκή των μαθητών στις φυσικές επιστήμες μέσω της συσχέτισης και της πρακτικής εφαρμογής τους. 2. Η διερεύνηση, σχεδιασμός και κατασκευή λύσεων. 3. Η κριτική σκέψη και επίλυση προβλημάτων. 4. Δεξιότητες συνεργασίας και παρουσίασης. 5. Ανάπτυξη λεπτής κινητικότητας. 6. Εξοικείωση στον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης. 7. Ανάπτυξη δεξιοτήτων design thinking.