Νέοι κανόνες στο σχολείο μας!

Σας περιμένουμε τη Δευτέρα και τη Τρίτη μετά από πολύ καιρό στο σχολείο.Ανυπομονούμε να σας δούμε και να συνεχίσουμε ότι είχαμε αφήσει.Βέβαια θα έχουμε μερικούς νέους κανόνες πολύ σημαντικούς και θα είναι λίγο αλλαγμένο το σχολείο μας.Αλλά εμείς πάλι θα περάσουμε όμορφα. Αλήθεια , σκεφτείτε με όσα έχετε ακούσει και μάθει τόσο καιρό στο σπίτι σας , μερικούς νέους κανόνες για το σχολείο μας. Ας πούμε για τις αποστάσεις ή για το πλύσιμο των χεριών ή για τα παιχνίδια και τα άλλα αντικείμενα που έχουμε στο σχολείο ή ότι άλλο σκεφτείτε.Θα θέλαμε λοιπόν να διαλέξετε ένα νέο κανόνα , να τον ζωγραφίσετε και να μας το φέρετε όταν έρθετε.Θα μας φανεί πολύ χρήσιμος και θα τον βάλουμε στον πίνακα να τον βλέπουμε όλοι και να τον τηρούμε , γι αυτό βάλτε τα δυνατά σας! Όποιος θέλει μπορεί να να πάρει και βοήθεια από μαμάδες , μπαμπάδες ,αδέρφια. Θα περιμένουμε με αγωνία!(Η ιδέα από άλλη  συνάδερφο που μας συγχωρεί γιατί δεν θυμόμαστε το όνομά της)

Κυψέλη

Η κυψέλη έχει πάρα πολλά δωμάτια που έχουν σχήμα εξάγωνο και είναι φτιαγμένα από κερί κι γι’ αυτό τα λένε κηρήθρες.

Τι λέτε να φτιάξετε ο καθένας τη δική του κηρήθρα από υλικά που έχετε στο σπίτι;Και ύστερα κάντε τις  εργασίες.

(πηγή 47ο Νηπιαγωγείο Πειραιά)