Ιούν 27 2013

Άρθρα του/της 6ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

” Βιοκλιματική Αρχιτεκτονική ” Ερευνητική Εργασία Μαθητών της Β΄Λυκείου.

HOME_PROJECTProject : ΒΙΟΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ

Υπεύθυνος καθηγητής : Λάμπρος  Αδάμ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ: Για τη διερευνητική μας εργασία της Βιοκλιματικής Αρχιτεκτονικής ανατρέξαμε κυρίως σε ζωντανές πηγές! Ανοίξαμε το σχολείο μας στην κοινωνία! Προσκαλέσαμε στο σχολείο μας διακεκριμένους επιστήμονες της Λαμίας, οι οποίοι μας μίλησαν, ο καθένας από τη δική του σκοπιά,  για τη Βιοκλιματική Αρχιτεκτονική.  Ταυτόχρονα εμείς βγήκαμε από το σχολείο και επισκεφθήκαμε αρχικά το Γεωθερμικά Κλιματιζόμενο σπίτι του κ. Στέφανου Σταμέλλου και τελικά το υπό ανέγερση βιοκλιματικό κτήριο της ΔΕΥΑ Λαμίας, έχοντας ως ξεναγό μας τον αρχιτέκτονα του κτηρίου κ. Βασίλη Τριανταφύλλου.

Στα videos που ακολουθούν παρουσιάζονται οι ομιλητές και τα κυριότερα σημεία των  λεγομένων τους. Το υλικό που χρησιμοποιήθηκε στα videos (power points και φωτογραφίες) είναι των ίδιων των ομιλητών, αλλά και κομμάτια από τη βιντεοσκόπηση των εκδηλώσεων αυτών. Ακολουθούν οι εργασίες των ομάδων των μαθητών του project. Συνεχίστε να διαβάζετε »

Ιούν 26 2013

Άρθρα του/της 6ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

« Λογοτεχνία και Θέατρο – Άσκηση Ελευθερίας » Ερευνητική Εργασία μαθητών Β΄Λυκείου.

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΚΑΙ ΘΕΑΤΡΟ ΩΣ ΑΣΚΗΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣΜια προσέγγιση των εκφραστικών μέσων της Λογοτεχνίας και του Θεάτρου καθώς και του ρόλου των δύο Τεχνών ως άσκηση ελευθερίας στην προσωπική και κοινωνική ζωή του ανθρώπου.

Η Ερευνητική Εργασία εκπονήθηκε κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2012-2013 από 24 μαθητές και μαθήτριες της Β΄Λυκείου του 6ου ΓΕΛ Λαμίας με υπεύθυνους συντονισμού τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου:

Δρόσο Βασίλειο , κλάδου ΠΕ20

Ρουκουνιώτη Ευσταθία , κλάδου ΠΕ02 Συνεχίστε να διαβάζετε »

Ιούν 26 2013

“Όλοι ίσοι-Όλοι διαφορετικοί” Ερευνητική Εργασία μαθητών Α΄Λυκείου

Όλοι διαφορετικοίΜια προσέγγιση στο φαινόμενο του κοινωνικού αποκλεισμού στα πλαίσια της Ερευνητικής Εργασίας της Α΄Λυκείου.

Η Ερευνητική Εργασία εκπονήθηκε κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2012-13 από 17 μαθητές και μαθήτριες της Α΄Λυκείου του 6ου ΓΕΛ Λαμίας μετά από δική τους επιλογή θέματος με υπεύθυνη συντονισμού την Δήμητρα Σωτηροπούλου φιλόλογο του Σχολείου.

Συνεχίστε να διαβάζετε »

Άρθρα του/της 6ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

” Ανατομία ενός Εγκλήματος : Διερεύνηση και Εξιχνίαση ” Ερευνητική Εργασία μαθητών Β΄ Λυκείου.

MatchΜια προσπάθεια  προσέγγισης  του  φαινομένου της  εγκληματικότητας στα πλαίσια του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας της Β΄Λυκείου του 6ου ΓΕΛ  Λαμίας.

Η Ερευνητική Εργασία εκπονήθηκε κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2012-13από 19 μαθητές και μαθήτριες της Β΄Λυκείου μετά από δική τους επιλογή θέματος  με  υπεύθυνες  συντονισμού τις Ράρρα Αργυρούλα Κοινωνιολόγο και Αλεξανδρή Εμμανουέλα  Βιολόγο. Συνεχίστε να διαβάζετε »

Άρθρα του/της 6ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

«Ο Δικός μας Θαλής, Μαθηματικός και Φιλόσοφος στο σχολείο του 21ου Αιώνα»

ThalisΣτην ερευνητική εργασία αυτή γίνετε μέτρηση μη προσβάσιμων αποστάσεων ,ύψους όταν δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σύγχρονη τεχνολογία με την βοήθεια μαθηματικής παιδείας προερχόμενη από τον δικό μας Θαλή. Επίσης γίνεται χαρτογράφηση χώρων, κατασκευή και χρήση εργαλείων για την πραγματοποίηση των παραπάνω με υπεύθυνο συντονισμού τον Μανδηλά Διονύσιο Μαθηματικό. Συνεχίστε να διαβάζετε »

Άρθρα του/της 6ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

“Γελάστε!…Κάνει τους άλλους να ανησυχούν!!” Ερευνητική εργασία μαθητών Α΄ Λυκείου.

Project2Μια διαφορετική προσέγγιση του γέλιου στην Ελλάδα της οικονομικής και κοινωνικής κρίσης στα πλαίσια της Ερευνητικής εργασίας της Α΄ Λυκείου.

Η εργασία εκπονήθηκε κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2012-2013 από 18 μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Λυκείου του 6ου ΓΕΛ Λαμίας, μετά από δική τους επιλογή θέματος, με υπεύθυνες συντονισμού τις φιλολόγους του σχολείου  Κωνσταντίνα Πανούση και Καλλιόπη-Μαρία Πυργολιού.

Συνεχίστε να διαβάζετε »

Άρθρα του/της 6ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

” Εναλλακτικές μορφές θέρμανσης & εξοικονόμησης ενέργειας στη σύγχρονη εποχή. ” Ερευνητική Εργασία μαθητών Α΄Λυκείου

Άρθρα του/της 6ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

” Αναβολικά ” Ερευνητική Εργασία μαθητών Α΄Λυκείου.

Μάι 08 2013

Άρθρα του/της 6ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

“Το 6° ΓΕΛ Λαμίας φέρνει το πράσινο στην πόλη”.

Κάτω από: Δραστηριότητες

Το Περιβαλλοντικό μας Πρόγραμμα

Η περιβαλλοντική μας ομάδα αποτελείται από 24 μαθητές και μαθήτριες της Α’ τάξης του νεοϊδρυθέντος 6ου Γενικού Λυκείου Λαμίας και τοθέμα με το οποίο επιλέξαμε να ασχοληθούμε είναι:

“Το 6° ΓΕΛ  Λαμίας φέρνει το πράσινο στην πόλη”.

Αυτή η περιβαλλοντική ομάδα γεννήθηκε έχοντας σκοπούς, οράματα και εκπαιδευτικούς στόχους!!! Σκοπός της συμμετοχής μας στην ομάδα αυτή ήταν ,να ερευνήσουμε, να μελετήσουμε και να μάθουμε βιωματικά για θέματα που σχετίζονται με το περιβάλλον, την προστασία του και την οικολογία γενικότερα. Συνεχίστε να διαβάζετε »

Μαρ 27 2013

Ο Καθηγητής Δημήτρης Μπουραντάς στο 6ο Γενικό Λύκειο Λαμίας

Κάτω από: Εκδηλώσεις

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το 6ο Γενικό Λύκειο Λαμίας σας προσκαλεί σε μια ομιλία -συζήτηση με τον Δημήτρη Μπουραντά, Καθηγητή Μάνατζμεντ του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών με θέμα:

« Θεμελιώδεις Νοημοσύνες για προσωπική και επαγγελματική αποτελεσματικότητα»

την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2013 και ώρα 11:00 π.μ στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου μας Σόλωνος 53, Αλατόστρατα

Υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας.

Παλιότερα Άρθρα »