Αρχείο ημέρας 10 Ιουνίου, 2018

Αποτελέσματα προαγωγής & απόλυσης των μαθητών μας.

Αποτελέσματα προαγωγής και απόλυσης των μαθητών μας

Σας ενημερώνουμε ότι τα αποτελέσματα προαγωγής και απόλυσης των μαθητών/τριών του σχολείου μας, θα ανακοινωθούν στις 12/06/2018 μετά τις 13.30 μ.μ.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ-ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ – ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Εγγραφή σε Γυμνάσια εκτός των αστικών κέντρων

Για την εγγραφή μαθητή στην Α΄ τάξη των εκτός των αστικών κέντρων Γυμνασίων, καθένας από τους ενδιαφερόμενους μαθητές καταθέτει διά του κηδεμόνα του μέχρι 15 Ιουνίου, το βραδύτερο, στο Δημοτικό Σχολείο, στη ΣΤ΄ τάξη του οποίου φοιτά, σχετική δήλωση εγγραφής σε ένα από τα Γυμνάσια. Με τη μέριμνα και ευθύνη του Διευθυντή του Δημοτικού Σχολείου, οι δηλώσεις παραμένουν εις το στο σχολείο που κατατέθηκαν, ενώ τα απολυτήρια των απολυομένων διαβιβάζονται στο Γυμνάσιο του προορισμού τους βάσει ονομαστικής καταστάσεως υπηρεσιακώς και επί αποδείξει. Για μαθητές που αποφοίτησαν από το Δημοτικό Σχολείο κατά τα παρελθόντα έτη και επιθυμούν να φοιτήσουν στο Γυμνάσιο, ο εις χείρας τους πρωτότυπος απολυτήριος τίτλος κατατίθεται απ’ ευθείας στο Γυμνάσιο στο οποίο δικαιούνται να εγγραφούν.

Εγγραφή σε Γυμνάσια των αστικών κέντρων

Για την εγγραφή μαθητών στην Α΄ τάξη των Γυμνασίων των αστικών κέντρων έχουν εφαρμογή οι διατάξεις της προηγουμένης παραγράφου, πλην του ότι η διαβίβαση των τίτλων στα Γυμνάσια γίνεται επί τη βάσει κοινής αποφάσεως των οικείων Διευθυντών Εκπαίδευσης με την οποία ορίζεται ποιων Δημοτικών Σχολείων οι απόφοιτοι εγγράφονται υποχρεωτικώς σε κάθε Γυμνάσιο. Προκειμένου περί εγγραφής μαθητών στα Ιδιωτικά Γυμνάσια των αστικών κέντρων, ο περιοριστικός αυτός όρος δεν ισχύει.