Αγαπητοί Γονείς,Ανακοίνωση Χριστουγέννων

Την Τρίτη, 23/12/2014, διακόπτονται τα μαθήματα, λόγω των εορτών των Χριστουγέννων και του Νέου Έτους.

Τα προαιρετικά προγράμματα Περιβαλλοντικής και Ενίσχυσης Γλωσσομάθειας δεν θα πραγματοποιηθούν.

Τα μαθήματα θα αρχίσουν πάλι  την Πέμπτη, 8 Ιανουαρίου 2015.

Σας ευχόμαστε Καλά Χριστούγεννα  και Ευτυχισμένο το Νέο Έτος με Υγεία, Αγάπη και Δημιουργικότητα!

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Ο Διευθυντής και οι Εκπαιδευτικοί του 6ου Γυμνασίου

Ανακοίνωση για παραλαβή Ελέγχου Επιδόσεως Α΄Τριμήνου

Προς τους κ.κ. Γονείς και Κηδεμόνες των μαθητριών και των μαθητών όλων των τμημάτων του Γυμνασίου μας.

Αγαπητοί Γονείς,

την Πέμπτη 18/12/2014 στις 17:00 για τους γονείς της Α΄ Γυμνασίου και στις 18:00 για την Β΄ και  Γ΄ Γυμνασίου καλείστε να επισκεφθείτε το Σχολείο για να ενημερωθείτε από τη Διεύθυνση και τους Καθηγητές των παιδιών σας για την πρόοδο, την επίδοση στα μαθήματα, τη συμπεριφορά τους και να παραλάβετε τον Έλεγχο Επιδόσεως Α΄ Τριμήνου.

Σας ενημερώνουμε ότι την ίδια μέρα το πρωί θα πραγματοποιηθεί τις δύο πρώτες διδακτικές ώρες  Εκκλησιασμός των παιδιών μας στο Ναό του Αγίου Γεωργίου.

Νικόλαος Χατζόγλου

Ανακοίνωση προς τους γονείς

Λόγω της ετήσιας εκλογοαπολογιστικής  γενικής συνέλευση της ΕΛΜΕ, το σχολείο μας θα είναι κλειστό

την Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου .

Χατζόγλου Νικόλαος

Ν_ Γύζης, Ξ— Ψυχή_ 1893_ Συλλογή Ξ“_ Μαΐλη_ Αγαπητοί  γονείς,

η νέα σχολική χρονιά άρχισε και αισθανόμαστε την ανάγκη να σας γνωρίσουμε και από κοντά. Είναι πολύ    σημαντικό στην πορεία μας να σας έχουμε συνοδοιπόρους, έτσι ώστε να εξασφαλιστεί η καλύτερη δυνατή εκπαίδευση στα παιδιά μας. Στο πλαίσιο αυτό, επιδιώκουμε μια συνεχή και τακτή επικοινωνία μαζί σας, η οποία θα ξεκινήσει με την πρώτη μας συνάντηση την Τετάρτη, 17 Σεπτεμβρίου και ώρα 6:00 μμ  στο αμφιθέατρο του σχολείου μας.

Ν.Γύζης, Η Ψυχή, 1893

Ευχόμαστε μια δημιουργική και παραγωγική σχολική χρονιά.

Από την Διεύθυνση του 6ου Γυμνασίου Καλλιθέας

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!!

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 6ου Γυμνασίου Καλλιθέας

με μεγάλη χαρά και περηφάνια  συγχαίρει τις δύο μαθήτριες του σχολείου μας, Καλλέργη Κατερίνα  και Τσολλάκου Σόνια για την επιτυχή εισαγωγή κατόπιν εξετάσεων σε Πρότυπα Πειραματικά Γενικά Λύκεια . Η Σόνια Τσολλάκου εισήχθη στην Ευαγγελική Σχολή Νέας Σμύρνης , 7η στη σειρά  των επιτυχόντων και η Καλλέργη Κατερίνα εισήχθη στην Ιωνίδειο Σχολή Πειραιά 50στη στη σειρά κατάταξης. Τους ευχόμαστε καλή πρόοδο στο νέο ξεκίνημά τους και να διατηρήσουν ζωντανή την αγάπη τους για μάθηση  και την ευαισθησία του χαρακτήρα τους .

Αν μπορείς να ονειρευτείς κάτι, τότε μπορείς και να το πετύχεις

Zig Ziglar (1926-2012),  Αμερικανός συγγραφέας.

6096863919_0f79370a22_z2-300x178

Η πιο αληθινή μας ζωή είναι όταν είμαστε βυθισμένοι στα όνειρά μας ξύπνιοι.

Henry David Thoreau, 1817-1862, Αμερικανός συγγραφέας

Κατηγορία Ανακοινώσεις. 0 σχόλια »

Πρώτη ημέρα στο σχολείο !

Back_To_School_

Ο Διευθυντής και οι καθηγητές του σχολείου

σας καλωσορίζουν και σας εύχονται καλή και δημιουργική σχολική χρονιά.

Την πρώτη ημέρα, Πέμπτη, 11 Σεπτεμβρίου 2014 και ώρα 10:00 π.μ. θα γίνει ο καθιερωμένος Αγιασμός.

Οι μαθητές θα πρέπει να έχουν μαζί τους την σχολική τους τσάντα για την παραλαβή των βιβλίων τους.

Την Παρασκευή, 12 Σεπτεμβρίου, οι μαθητές θα προσέλθουν το πρωί κανονικά στο σχολείο, δηλαδή στις 8:15 π.μ. , θα ενταχθούν στα τμήματά τους, θα γνωρίσουν τους καθηγητές τους και θα παραλάβουν το ωρολόγιο πρόγραμμα της επόμενης εβδομάδας. Θα πρέπει να έχουν μαζί τους το πρόχειρο τετράδιο και την κασετίνα τους.

Κατηγορία Ανακοινώσεις. 0 σχόλια »

Με  επιτυχία παρουσιάστηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου  το θεατρικό  έργο του Δημήτρη Ψαθά ” Ξύπνα Βασίλη” από την νεοσύστατη θεατρική ομάδας μας . Τα παιδιά έχοντας επενδύσει προσωπικό χρόνο και κόπο επέδειξαν δημιουργικότητα και μας έκαναν περήφανους με την συμμετοχή τους και στο μαθητικό Φεστιβάλ Καλλιθέας. Εκ μέρους  της Διεύθυνσης και όλων των καθηγητών του σχολείου ευχόμαστε στα παιδιά καλή πρόοδο και καλή συνέχεια στις καλλιτεχνικές τους ανησυχίες !!

Με αγάπη

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες της θεατρικής ομάδας

Ανδρίτσου Ντόρις

Χολέβα Χριστίνα