Εικαστικά – 6ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων 2011-2013

έργα μαθητών και μαθητριών 6ου Γυμνασίου Ιωαννίνων (σχολ έτη 2011-2013)

Το δέντρο

Ιούλ 20133

Το δέντρο, σύμφωνα με τη βικιπαίδεια, είναι πολυετές ξυλώδες φυτό που συνηθέστερα αναπτύσσεται από ένα αυτοστηριζόμενο κορμό ο οποίος στη συνέχεια διακλαδίζεται (όχι απαραίτητα).

Παρόλο που η έννοια του δένδρου ως βλαστικής μορφής από το έδαφος είναι σχεδόν κατανοητή, εντούτοις δεν υφίσταται ακριβής ορισμός του, λόγω της πολύ μεγάλης ποικιλίας που εμφανίζουν τα διάφορα είδη του, εξαρτώμενα κυρίως από τις συνθήκες περιβάλλοντος, π.χ. υψόμετρο, θερμοκρασία, υγρασία κ.λπ.”

Ας δούμε μια εικαστική προσέγγιση στα λεγόμενα της βικιπαίδεια, από μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ Τάξης του 6ου Γυμνασίου.

trees col 009

trees col 007

trees col 006a

trees col 008

trees col 005a

trees col 001

trees col 000

trees col 002

trees col 003

trees col 004

από κάτω από: Σχολ. Έτος 2012-2013| με ετικέτα  |  | Δεν υπάρχουν σχόλια »

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Στο ιστολόγιο αυτό παρουσιάζονται πολλά από τα έργα που δημιουργούν στο μάθημα των Εικαστικών οι μαθητές και οι μαθήτριες του 6ου Γυμνασίου Ιωαννίνων.

Παρουσιάζονται έργα ολοκληρωμένα, πολλές μελέτες ή στάδια μιας εργασίας – ενός θέματος αλλά και στιγμιότυπα από τις εκθέσεις που οργανώνουμε στον εσωτερικό χώρο του σχολείου.

Ζωγάκης Γιάννης
καθηγητής Εικαστικών