4ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Σκιτσοφρένεια@Pierce 2018

Τρίτη, 30 Ιανουάριος 2018 10:17 μμ |

Το Pierce – Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος διοργανώνει τον 4ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Σκίτσου, Κόμικς και Γελοιογραφίας «ΣΚΙΤΣΟΦΡΕΝΕΙΑ@PIERCE 2018«.

Θέμα του φετινού Διαγωνισμού είναι: «Η ΓΥΝΑΙΚΑ»

Ο Διαγωνισμός τελεί υπό την αιγίδα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας. Στο Διαγωνισμό έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των Δημόσιων και Ιδιωτικών Γυμνασίων και Λυκείων της χώρας. Για περισσότερες πληροφορίες, τεχνικά χαρακτηριστικά των έργων, όρους και οδηγίες συμμετοχής, διαδικασία αποστολής των έργων, καθώς και την Οργανωτική και την Κριτική Επιτροπή δείτε την Προκήρυξη του Διαγωνισμού.

Καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή έργων ορίζεται η Παρασκευή 16 Μαρτίου 2018. Η αξιολόγηση των έργων θα γίνει στους χώρους του Pierce – Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος, την Τρίτη 27 Μαρτίου 2018.

Κριτήρια για την επιλογή των έργων θα αποτελέσουν η έμπνευση, η τεχνική αρτιότητα, η πρωτοτυπία και η αυθεντικότητα.Για κάθε κατηγορία (σκίτσο, γελοιογραφία, κόμικς) θα απονεμηθούν τρία Βραβεία και Τιμητικές Διακρίσεις για το Γυμνάσιο και αντίστοιχα για το Λύκειο. Σε όλους τους συμμετέχοντες θα δοθούν Έπαινοι Συμμετοχής.

Υπεύθυνος του Διαγωνισμού είναι κ. Ιωάννης Κοσμάςskitsofrenia@acg.edu, τηλ. 210 6009800 εσωτ. 1169.
Έγκριση διοργάνωσης από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Α5

Τετάρτη, 13 Δεκέμβριος 2017 1:52 μμ |

Για το μάθημα της Γεωγραφίας οι μαθητές-τριες του Α5 θα αναρτήσουν  τις εργασίες τους   στο   https://padlet.com/scoikoik/z71e08o9grox   ..

Θα πρέπει να δημιουργήσουν έναν χάρτη της επιλογής τους χρησιμοποιώντας όποια υλικά θέλουν….

Οι εργασίες θα αναρτώνται μέχρι τις 7-1-2018.

Καλές Γιορτές

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑΣ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 2017-2018

Τετάρτη, 13 Δεκέμβριος 2017 1:46 μμ |

Οι μαθητές- τριες της Β΄Γυμνασίου στο Α΄τετράμηνο πρέπει να δημιουργήσουν έναν χάρτη της επιλογής τους με οποιαδήποτε  υλικά εκείνοι θέλουν. Οι εργασίες θα είναι είτε ατομικές είτε ομαδικές μέχρι τέσσερα άτομα….

Οι εργασίες θα αναρτώνται στο : https://padlet.com/scoikoik/svtuspphbrx7

Τις περιμένω… μέχρι 7-1-2018

Καλές γιορτές

ΟΙΚΙΑΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ: ΕΡΓΑΣΙΕΣ Α΄ΤΕΤΡΑΜΗΝΟΥ 2017-2018

Τετάρτη, 13 Δεκέμβριος 2017 1:41 μμ |

Για τις εργασίες Α΄ Τετραμήνου στο μάθημα της Οικιακής Οικονομίας οι μαθητές-τριες θα μπαίνουν στο  https://padlet.com/scoikoik/3v68op810gyy.Οι μαθητές της Α΄γυμνασίου :

του τμήματος α1  καλούνται να φτιάξουν διαφημιστικό μήνυμα κοινωνικής ευαισθητοποίησης που αφορά τη σχέση του ανθρώπου με:

• το περιβάλλον,
  • με τα ζωάκια τους ,
  • με τους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν προβλήματα επιβίωσης,
  • με ανθρώπους που αντιμετωπίζουν ρατσισμό
  • και ο,τι άλλο σκεφτούν και θέλουν να ευαισθητοποιήσουν το κοινό τους …π.χ τα δικαιώματα του παιδιού…

Το τμήμα Α2 θα φτιάξει μια ταινία μικρού μήκους για την εφηβεία

Το τμήμα Α3 θα παρουσιάσει παιχνίδια που έπαιζαν μικροί οι γονείς και οι παππούδες – γιαγιάδες τους

Τα τμήματα Α4Α5 θα δημιουργήσουν μια διαφήμιση ενός φανταστικού προϊόντος.

ΑΓΩΝΕΣ ΤΕΧΝΗΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Παρασκευή, 17 Νοεμβρίου 2017 11:28 μμ |  Με ετικέτα |

Τα σχολεία που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στους Αγώνες Τέχνης των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή ηλεκτρονικά έως την Παρασκευή, 8 Δεκεμβρίου 2017, συμπληρώνοντας τη Δήλωση Συμμετοχής (ΔΗΛΩΣΗ 1).

● Η ηλεκτρονική διεύθυνση στην οποία θα σταλούν οι δηλώσεις είναι: secondary@mandoulides.edu.gr

● Τα σχολεία που θα συμμετάσχουν στις κατηγορίες: ποίηση, ζωγραφική, φωτογραφία, video είναι απαραίτητο να τηρήσουν τις προβλεπόμενες ημερομηνίες καθώς και τις οδηγίες αποστολής. Η διεύθυνση αποστολής είναι:
Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη
12ο χλμ. Εθνικής Οδού Θεσ/νίκης – Ν. Μουδανιών Τ.Θ. 60151, Θεσσαλονίκη, 57001

● Για οποιαδήποτε διευκρίνιση που αφορά τη διοργάνωση μπορείτε να επικοινωνείτε με την:
κ. Σοφία Νικολουδάκη, Καθηγήτρια Αγγλικής Φιλολογίας,
Υπεύθυνη Πολιτιστικών Προγραμμάτων,
τηλ. 2310 474024, email: snikoloudaki@mandoulides.edu.gr

Για να δείτε όλη την προκήρυξη πατήστε ΕΔΩ

«6ος Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Πρωτόλειου Διηγήματος στη μνήμη της Καίτης Λασκαρίδη για το σχολικό έτος 2017- 2018».

Παρασκευή, 17 Νοεμβρίου 2017 11:26 μμ |  Με ετικέτα |

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων των Δημόσιων και Ιδιωτικών Γυμνασίων και Λυκείων της χώρας.

Οι μαθητές που επιθυμούν να συμμετάσχουν θα πρέπει να υποβάλουν το έργο τους μέχρι και την 31η Μαΐου 2018 (επισυνάπτεται ηλεκτρονικό αρχείο pdf με αναλυτικές πληροφορίες και οδηγίες που αφορούν στον εν λόγω διαγωνισμό). Η συμμετοχή των μαθητών στο διαγωνισμό είναι προαιρετική. Επίσης, στους 3 πρώτους διακριθέντες μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, αντίστοιχα, οι οποίοι θα ενημερωθούν εγκαίρως μέσω του σχολείου τους, θα απονεμηθούν χρηματικά έπαθλα σε ειδική τελετή, στην οποία θα προσκληθούν οι συμμετέχοντες, καθώς και εκπρόσωποι φορέων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στα τηλέφωνα 210-4297540-1-2 (υπεύθυνοι: κ. Καλή Κυπαρίσση, κ. Παναγιώτα Δεδετζή), στο fax: 210-4296024, στο email: info@laskaridou.gr , καθώς, επίσης, και στον ιστότοπο: http://www.laskaridou.gr/logotechnikos-diagonismos-keti-laskaridou/ .

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε ΕΔΩ

Επόμενη Σελίδα: »